Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü görevden alındı

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü İsmail Üzmez görevden alındı. Üzmez'le ilgili karar Tarım ve Orman Bakanlığı resmi internet sitesinden de duyuruldu.

04.07.2022 18:52    Güncelleme: 04.07.2022 20:02

CHP Marmaris İlçe Başkanı Av. Zekican Balcı tarafından "göreve gelir gelmez Marmaris Milli Parkı'nda emsal kısıtlamasını kaldırarak bazı kişilere çok büyük rant sağladığı" iddia edilen Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü İsmail Üzmez görevden alındı.

TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI DUYURDU

Tarım ve Orman Bakanlığı resmi internet sitesinden yaptığı duyuruda; şu ifadelere yer verildi;

"Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü görevi sona eren İsmail Üzmez, mesai arkadaşlarına veda etti.

Genel Müdür İsmail Üzmez’e bugüne kadar yapmış olduğu çalışmalar için teşekkür ediyoruz. Ayrıca genel müdür yardımcılığı makamında da görev değişimi yapıldı.

Genel Müdürlüğümüzde görevi sona eren Genel Müdür Yardımcılarımızdan Muhammed Çolak yerine Seyit Ali Kurtuluş, Mustafa Bulut'un yerine Akif Günkut göreve başladı. Boş olan genel müdür yardımcılığı makamına ise Av Yönetimi Daire Başkanımız Mustafa Tuğ­rul Şahin genel müdür yardımcısı olarak atandı."

ÜZMEZ'İN TEPKİ ÇEKEN KUMLUBÜK KOYU KARARI NEYDİ?

1996 yılında ilan edilen Marmaris Milli Parkı sınırı içinde kalan ve Marmaris'in nadide bölgelerinden olan Kumlubük Koyu etrafında bulunan ormanlık alan ‘Mutlak Koruma Bölgesi' olarak belirlenmişti.

Milli Parklar Genel Müdürlüğü; 2015 yılı Mayıs ayında Uzun Devreli Gelişme Planını revize ederek, bazı mutlak koruma bölgesi karakterindeki alanları, kontrollü koruma bölgesine dönüştürmüş ve burada iki katlı yapılara müsaade ederek ‘Emsal yüzde 5'i geçemez' kararı vermişti.

Sözcü'den Mustafa Sarıipek'in haberine göre, CHP Marmaris İlçe Başkanı Av. Zekican Balcı, verilen bu emsal ve yükseklik, alanı tamamen inşaata açmaya karşı kısıtlayıcı bir rol üstlendiğini söyledi.

Kumlubük Koyu'nda söz konusu bölgede arsa sahibi olan bazı kişilerin Milli Parklar Genel Müdürlüğü'ne başvuru yaparak bu kısıtlamanın kaldırılmasını talep ettiklerini hatırlatan Balcı, görevden alınan İsmail Üzmez için şunları söyledi:

*Dönemin Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü İsmail Üzmez de, 2873 sayılı Milli Parklar Kanunu'na ve ilgili mevzuata aykırı olarak bu güzelim doğayı katledercesine yüzde 5 emsali kaldırmıştır. Biz de bu duruma seyirci kalmadık ve AKP'lilere çağrı yaparak bu kanun tanımaz, doğa düşmanı genel müdürün görevden alınmasını ve yapılan değişikliğin acilen geri alınmasını istemiştik.

'GÖREVDEN ALINMASINI OLUMLU KARŞILIYORUZ AMA YETMEZ'

Genel Müdürün görevden alınmasını çok olumlu karşılıyoruz ama yetmez. Bir an önce yapılan bu yanlışın giderilmesini ve 31 Aralık 2020 tarihinde revize edilen Uzun Devreli Gelişim Planının iptal edilerek buradaki doğanın ve sık orman örtüsünün korunması ve ranta kurban gitmemesi için yeniden imar kısıtlamasının yapılmasını bekliyoruz. Marmaris'i AKP'li siyasetçilerin ve liyakatsiz kadrolarının rantına teslim etmeyeceğiz."

İsmail Üzmez Marmaris Milli Parkı Kumlubük Koyu görevden alındı

BAĞLANTILI HABERLER