Djokovic'in vizesi ikinci kez iptal edildi

Teniste erkekler dünya sıralamasının 1 numarası Sırp tenisçi Djokovic'in salgın tedbirlerine uymadığı gerekçesiyle Avustralya'ya giriş vizesi ikinci kez iptal edildi.

14.01.2022 11:06    Güncelleme: 14.01.2022 16:07

Avustralya, Sırp tenisçi Novak Djokovic'in vizesini ikinci kez iptal etti. Avustralya Göç Bakanı Alex Hawke, "Novak Djokovic'in kamu sağlığı ve düzenini tehlikeye attığı gerekçesiyle vizesini iptal etmek için yetkimi kullandım" dedi. Djokovic, Aralık 2021’de koronavirüs testinin pozitif çıkmasının ardından karantina kurallarına uymadığını itiraf etmiş, tüm dünyada uygulanan salgın tedbirlerini ihlal etmesini "muhakeme hatası" olarak nitelemişti.

Djokovic'ten itiraf: Covid testi pozitif çıkmasına rağmen karantina kurallarına uymamış

Aşı karşıtı Sırp tenisçinin Avustralya vizesi ülkeye girdiği gün iptal edilmişti. Djokovic, sığınmacıların tutulduğu bir otele götürülmüş, yapılan itiraz sonrası serbest bırakılmıştı.


Teniste erkekler dünya sıralamasının 1 numarası Sırp tenisçi Novak Djokovic'in koronavirüs tedbirlerine uymadığı gerekçesiyle Avustralya'ya giriş vizesi ikinci kez iptal edildi.

Avustralya Göç Bakanlığı, Sırp tenisçi Novak Djokovic'in vizesinin ikinci kez iptal edildiğini duyurdu.

Avustralya Göç Bakanı Alex Hawke, "Novak Djokovic'in kamu sağlığı ve düzenini tehlikeye attığı gerekçesiyle vizesini iptal etmek için Göç Yasası'nın 133C (3) maddesi uyarınca yetkimi kullandım" dedi.

VİZE BAŞVURUSUNDA YANLIŞ BİLGİ VERMİŞTİ

Vize başvurusu için doldurduğu göçmenlik formunda Avustralya'ya gelmeden önce yurt dışına seyahat ettiğini belirtilmemesinin yanlış olduğunu itiraf eden Djokovic, ancak kasıt bulunmadığını, bu durumun ‘insan hatası’ndan kaynaklandığını savunmuştu. Djokovic'in formlarda, Avustralya'ya uçuşundan 14 gün önce başka bir ülkeye seyahat edip etmediği sorusuna, gitmediği yönünde cevap verdiği ortaya çıkmıştı.

Djokovic’in avukatları: Sırp sporcunun aralıkta Covid-19 olması nedeniyle muafiyet tanındı

Aşı karşıtı tenisçi Novak Djokovic'in avukatları, Avustralya Tenis Federasyonu'nun kendisine bir istisna tanıdığını belirtti.


NE OLMUŞTU?

Covid-19 aşısı olup olmadığını açıklamayan Djokovic, Melbourne'da yapılacak Avustralya Açık Tenis Turnuvası'na tıbbi muafiyet kararıyla katılacağını bildirmişti. Melbourne'a ulaştıktan sonra muafiyet kararı kabul edilmeyen ve ülkeye giriş vizesi iptal edilen Djokovic, mültecilerin tutulduğu otele gönderilmişti. Djokovic, vize iptaline itiraz ederek kararı federal mahkemeye taşımıştı.

Djokovic, testi pozitif çıktıktan bir gün sonra ödül törenine katılmış

Avusturya Açık için hukuki mücadelesini sürdüren sporcu Djokovic'in Covid-19 testi pozitif çıktıktan bir gün sonra ödül törenine katıldığı ortaya çıktı.


Avustralya Federal Devre ve Aile Mahkemesinde görülen davada, Avustralya hükümetinin vize iptali kararı kaldırılmış, gözler Göç Bakanı Alex Hawke çevrilmişti. Hawke, "Novak Djokovic'in kamu sağlığı ve düzenini tehlikeye attığı gerekçesiyle vizesini iptal etmek için yetkimi kullandım" diyerek sporcunun vizesini iptal etti.

Djokovic vize Avustralya iptal Alex Hawke

BAĞLANTILI HABERLER