Diyarbakır’da coşkulu Kürt Dil Bayramı finali

Diyarbakır’da Kürt Dil Bayramı etkinliği kapsamında bir haftadır yapılan çalışmaların finali düzenlenen konser ile yapıldı.

18.05.2022 01:32    Güncelleme: 18.05.2022 01:32

Diyarbakır’da Kürt Dil Ağı (Tora Ziman û Çanda Kurdî) ve Kürt Dil Platformu (PZK) 15 Mayıs Kürt Dil Bayramı etkinliği kapsamında bir haftadır düzenledikleri çeşitli etkinliklerin finalini konser ile yaptı.

Yenişehir ilçesinde bulunan Demirok Düğün Salonu’nda yapılan konsere Mezopotamya Dil Kültür Araştırma Derneği(MED-DER), Halkların Demokratik Partisi (HDP), Diyarbakır İl Eşbaşkanları, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Dicle Kültür Sanat Derneği, MA Müzik ve çok sayıda yurttaş katıldı. Konser alanına Kurmanckî ve Dimilkî, “Aştîyeteke mayînde bi azadîya zimanê kurdî pêkan e”, “Ziwanê ma estbêyayîşê ma yo”, “Zimanê me rûmeta me ye”, “Verdibistanê ra heta universitê perwerdeyo bi ziwanê maye” “Ziman kurdî stûna bingehîn ê neteweyî ye” ve “Ziwanê kurdkî krîterê welatperwerî yo” yazılı dövizler asıldı.

‘DİL ULUSUN TEMELİDİR'

Konser açılışında kısa bir konuşma yapan MED-DER Eşbaşkanı Rıfat Ronî, bir haftadır TOR ve TZP öncülüğünde çeşitli etkinlikler düzenlediklerini ve finali de coşkuyla kutlayacaklarını belirtti. Kürt halkının uzun süredir anadilde eğitim hakkı için mücadele ettiğini söyleyen Ronî, “Bizler Mir Bedirxan’lardan , ElîHerîrî, Fekeyê Teyra’dan Ape Musa’ya  onların hayallerini gerçekleştirme sözünü veriyoruz. Bilindiği gibi ulusun,varlığın temeli dildir. Bu nedenle Kürtler için dil özgürlüğün anahtarıdır. Bu anahtar için her zaman mücadele edeceğiz. Bu dil annelerimizden babalarımızdan bize kalan bir mirastır ve bizler bu mirası sürdürmek için elimizden geleni yapacağız” şeklinde konuştu.

Ardından konuşan TZP Sözcüsü Şerefxan Cizîrî ise bu ay içerisinde bölgede birçok vali değişikliği yaşandığını hatırlatarak, “Bu valiler kendilerince Kürt dili üzerinde birkaç panel düzenledi. Ancak yapılan bu panellerde dahi Kürt dilini yanlış telaffuz ettiler ve kendilerini alay konusu yaptılar. Maden bir çalışma yapacaksınız öncelikle Kürtçe alfabeyi öğrenin” dedi.

Daha sonra sinevizyon gösterimi izletildi. Kitle sık sık “Bê ziman jiyan nabe” ve “Zimanê me rûmetame ye” sloganları attı.

Ardından Koma Sorjiyan ve Herem Nergiz’in seslendirdiği şarkılar eşliğinde halaylar çekildi. (MA)

Kürt dil bayramı

BAĞLANTILI HABERLER