Diplomat adayları da güvenlik soruşturması kapsamına alındı

Haklarında sadece arşiv araştırması öngörülen öğretmenler de ayrıca güvenlik soruşturması kapsamına alınmıştı. Meclis Genel Kurulu'nda görüşülen yasa tasarısı kabul edildi.

08.04.2021 00:01    Güncelleme: 08.04.2021 08:41

Meclis Genel Kurulu'nda, geçen hafta muhalefet partilerinin oyları ile reddedilen, ancak Meclis Başkanlığı kararı ile yeniden görüşülmesine başlanan “Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Kanunu” bu kez kabul edildi.

Kanunla, kamuya ilk kez alınacaklara ilişkin güvenlik soruşturma kriterleri belirleniyor. Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve mahalli mülki idare amirliklerince yapılacak. 

Öte yandan Kanun Teklifi”nde yapılan değişiklikle, Dışişleri Bakanlığı'nda çalışacak olan diplomatik kariyer memurları da güvenlik soruşturmasından geçirilecek olan kamu çalışanları kapsamına alındı.

Gazete Duvar'ın haberine göre AKP’nin önergesiyle yapılan değişikliğe göre aday meslek memurluğu ile aday konsolosluk ve ihtisas memurluğuna atanacaklar ile doğrudan yurt dışı teşkilatında istihdam edilecek personel hakkında güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılacak.

Önergenin gerekçesinde, “Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması kapsamına Dışişleri Bakanlığı'nda diplomatik kariyer memurları olan aday meslek memurluğu ile aday konsolosluk ve ihtisas memurluğuna atanacaklar ile merkezde göreve başlatılmadan Bakanlığın doğrudan yurt dışı teşkilatında (Büyükelçilikler, Daimi Temsilcilikler ve Başkonsolosluklar gibi tüm yurt dışı temsilcilikleri) istihdam edilecekler alınmaktadır” denildi.

18 maddelik teklifte haklarında sadece arşiv araştırması öngörülen öğretmenler de ayrıca güvenlik soruşturması kapsamına alınmıştı. 


BAĞLANTILI HABERLER