Devlet hastanesinde tekbirli narkoz

Ağız ve Diş Merkezi'nde görev yapan bir hekim hastasına narkoz verirken 'Allahu Ekber' diye bağırdı. Tepki gören doktor 'beğenmeyen özele gider' dedi.

01.08.2017 14:02    Güncelleme: 14.11.2019 08:34


GÜNCEL - İstanbul Güngören'de Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu'na bağlı Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi'nde görev yapan Erdinç Şenyüz adlı bir diş hekimi hastasına narkoz verirken 'Allahu Ekber' diye tekbir getirmeye başladı. Hasta "Beyefendi namaz mı kılıyorsunuz narkoz mu veriyorsunuz?" diye tepki gösterince, diş hekimi hastasına "Beğenmiyorsan özele git" dedi.

Sol Haber'den Ahmet Çınar'ın aktardığı haberde Güngören Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi'ne kanal tedavisi için giden bir hasta, diş hekimi Erdinç Şenyüz'e sevk edildi. Şenyüz, hastaya narkoz verdiği sırada "Allahu Ekber" diye tekbir getirmeye başladı. Peş peşe birkaç kez tekbir getirince, hasta "Beyefendi namaz mı kılıyorsunuz, narkoz mu veriyorsunuz" diyerek tepki gösterdi. Tepki üzerine diş hekimi Şenyüz, "Elim kibar değildir, biraz sertimdir. Beğenmediysen özele gidebilirsin, tabi senin tercihin. Aslında beğenilen de bir doktorum" dedi.

'KAMU GÖREVİYAPAN BİR HEKİM BÖYLE DAVRANAMAZ'

Hasta yaşadıklarını şu ifadelerle anlattı: "Bir kamu hastanesinde, kamu görevi yapan bir diş hekiminin bir takım dinsel sözlerle, cümlelerle, seremonilerle, tekbirlerle tedaviyi gerçekleştirmesi üzücü. Diş hekiminin dinsel inancı ne olursa olsun, bunu kamu görevine taşımaması gerekiyor. Tepki gösterince de 'özele git' denmesi, hastaların özel sektöre sevk edilmesi de piyasacı anlayışa işaret ediyor. Aynı tablo eğitimde de yaşanıyor. Kamuda dinsel eğitim dayatılıyor, 'dinsel dayatma istemiyorsan çocuğunu özel okula gönder' deniliyor. Piyasacılık ile dinciliğin nasıl iç içe olduğunu bu olayda bir kez daha görmüş olduk."

Güngören İstanbul Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi

BAĞLANTILI HABERLER