DEVA'dan iktidarın seçim kanunu teklifine dikkat çeken yorum

DEVA Partisi Sözcüsü Şahin, Cumhur İttifakı’nın yasa teklifiyle ittifakların siyasi partiler için öneminin azaldığını belirtti. Ancak bir konuda verilen sözlerin tutulacağını kaydetti.

15.03.2022 14:18    Güncelleme: 15.03.2022 14:33

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Sözcüsü İdris Şahin, AKP ve MHP tarafından ortak hazırlanarak dün Meclis’e sunulan seçim yasası değişikliğiyle ilgili açıklama yaptı. Söz konusu teklifle siyasi partiler için ittifakın önemimin azaldığını ifade eden Şahin, ancak cumhurbaşkanı adayı konusunda verilen sözlerin tutulacağını kaydetti.

Yeni seçim yasasına muhalefetin yorumu: Sandık sonuçlarını etkileme girişimi

İttifak sayesinde 'artık oylarla' milletvekili çıkarma imkanı kaldırılıyor. Muhalefet partileri iktidarın bu düzenlemeyle seçim sonuçlarını kendi lehine değiştirmeye çalıştığını belirtiyor.


Halk TV’den İsmail Saymaz’a konuşan Şahin, "Partiler seçime ayrı girseler bile birliktelik tek cumhurbaşkanı adayı çıkaracak. Bu milleti motive eden hadise, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin ve cumhurbaşkanının değişmesi. Herkes sözünün arkasında duracaktır" dedi.

Şahin, seçmenlerin CHP'ye oy vermeyeceği yorumuna da itiraz ederek "Öyle bir noktaya geldikten sonra millet CHP'ye, MHP'ye bakmaz" dediği belirtildi.

‘MHP’NİN BARAJ KAYGISI VAR’

TBMM'de barajın yüzde 5'e inebileceğini dile getiren Şahin "Çünkü MHP'nin baraj kaygısı var” diye belirtti.

DEVA Partisi İdris Şahin seçim ittifakı siyasi partiler kanunu seçim kanunu

BAĞLANTILI HABERLER