Almanya'da Deutsche Bank’a soruşturma: Polis bankada arama yaptı

Frankfurt Savcılığı, bu yılın başından bu yana devam eden ESG yatırımlarında ‘abartılı bilgi verme’ iddialarıyla ilgili soruşturma kapsamında Deutsche Bank’ta arama yapıldığını açıkladı.

01.06.2022 06:54    Güncelleme: 01.06.2022 18:30

Deutsche Bank'ın Frankfurt'taki merkezi


Almanya’da Frankfurt Savcılığı tarafından yürütülen "sürdürülebilir yatırım” soruşturması kapsamında ülkenin en büyük bankalarından Deutsche Bank ve bankanın varlık yönetim şirketi DWS Group’un Frankfurt merkezlerinde arama yapıldığı bildirildi.

Frankfurt Başsavcılığı tarafından yapılan açıklamada, federal polisin, Almanya Federal Kriminal Dairesi (BKA) ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BaFin) yetkilileri ile evrensel, toplumsal ve yönetişim (ESG) yatırımlarına ilişkin soruşturmaya yönelik bankanın Frankfurt merkezindeki Taunusanlage'daki ikiz kulelerde ve yakınlardaki DWS Group binasında arama yaptığı belirtildi.

Euronews’in haberine göre açıklamada, bu yılın başından bu yana devam eden ESG yatırımlarında "abartılı bilgi verme" iddialarıyla ilgili soruşturma dolayısıyla yapılan aramaya 50 yetkilinin katıldığı belirtildi.

HABERİN ARDINDAN BANKANIN HİSSELERİ DÜŞTÜ

Haberin duyulmasından sonra, bankanın hisseleri yaklaşık yüzde 4 düşerek 10,50 eurodan işlem görüyor.

Öte yandan, eski DWS Sürdürülebilirlik Başkanı Desiree Fixler, geçen yıl ağustosta DWS'yi çevresel, toplumsal ve yönetişim (ESG) yatırımlarında abartılı bilgi vermekle suçlamıştı.

Fixler, ESG entegrasyonundaki yetersizlikleri dile getirdiği için yıllık raporun yayımlanmasından bir gün önce, 11 Mart'ta işine son verildiğini açıklarken, haksız gerekçeyle işten çıkarıldığı için DWS'ye dava açmıştı.

DWS, Fixler'in iddialarını reddederek, şirketin ESG standartlarının sektör ortalamasının üzerinde olduğunu belirtmişti.

ABD DE SORUŞTURUYOR

ABD yetkilileri, martta DWS Group'un, varlıklarını yönetirken "sürdürülebilir yatırım" kriterini nasıl kullandığına ilişkin soruşturma açmıştı.

Deutsche Bank soruşturma polis araması Frankfurt DWS Group Desiree Fixler

BAĞLANTILI HABERLER