Deniz Poyraz'ın katili Onur Gencer hakkında ‘kovuşturmaya yer yok’ kararı

Deniz Poyraz’ın katili Onur Gencer hakkında 'silahlı terör örgütüne üye olmak'tan dolayı yürütülen başka bir soruşturmada, kovuşturmaya yer olmadığına karar verildi.

29.12.2021 15:05    Güncelleme: 29.12.2021 15:32

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir il binasına 17 Haziran'da silahlı saldırı düzenleyerek Deniz Poyraz’ı katleden Onur Gencer hakkında açılan davanın ilk duruşması, İzmir 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam ederken, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, Nurgül Gencer, Nuri Gencer ve Onur Gencer hakkında “silahlı terör örgütüne üye olmak”tan yürütülen soruşturmada kovuşturmaya yer olmadığına karar verildi.

Deniz Poyraz davası: Katille otele giden kişi Ankara Emniyeti'nde görevli çıktı

Deniz Poyraz'ın katledilmesine ilişkin davada avukatlar, karanlıkta bırakılan noktaları anlattı. Gencer ile taksiye binip otele giden kişinin Ankara’da görevli bir memur olduğu belirtildi.


DELİL BULUNAMADIĞI İDDİA EDİLDİ

Savcılığın 29 Eylül’de verdiği karar şöyle: “Her ne kadar Onur Gencer hakkında 17 Haziran’da meydana gelen maktulün öldürülmesiyle ilgili olayda yürütülen soruşturma kapsamında diğer şüphelilerin de olaya iştirak ettiklerine, ayrıca Onur Gencer tarafından olayın terör örgütleriyle bağlantılı olarak işlendiğine dair iddialarla ilgili şüpheliler hakkında atılı suçları işlediğinden bahisle soruşturma yürütülmüş ise de, yapılan araştırmalarda şüpheli Onur Gencer’in herhangi bir terör örgütüyle bağlantısı olduğuna, örgüt hiyerarşisi içerisinde faaliyet yürüttüğüne dair yapılan havuz sorguları ve araştırmalarda herhangi bir delil elde edilemedi.

KOVUŞTURMAYA YER YOK

Şüpheliler Nuri Gencer ve Nurgül Gencer’in  yapılan havuz sorgulamalarında FETÖ/PDY terör örgütü ile bağlantılı olduklarına ya da örgüt içerisinde faaliyet yürüttüklerine dair herhangi bir delil elde edilemediği, şüpheliler Nuri  Gencer ve Nurgül Gecer’in  kullandıkları telefon hatları ile ilgili yapılan HTS analizleri, maktulün öldürülmesi olayına ilişkin olay tarihindeki tanık beyanları, mobese kamera görüntülerinin incelenmesinde şüphelilerin soruşturma konusu olayda diğer şüpheli Onur Gencer’e  olay öncesinde ya da sonrasında yardım ettiklerine, olay anında şüphelinin eylemine iştirak ettiklerine ya da şüpheli Onur  Gencer’in atılı suçu işlemesi için onu azmettirdiklerine dair atılı suçu işlediklerini gösterir haklarında kamu davası açmaya yeter her türlü şüpheden uzak kesin ve inandırıcı bir delil elde edilemediği anlaşılmakla, şüpheliler hakkında yukarıda izah edilen nedenlerle kovuşturmaya yer olmadığına karar verilmiştir.”

SURİYE’DEKİ FOTOĞRAFLAR

Katliamdan sonra Onur Gencer’in sosyal medya hesaplarında dikkat çekici fotoğrafları ve paylaşımları ortaya çıkmıştı. Gencer, Suriye’nin Menbic kentindeki bir mevzi içerisinde, elinde uzun namlulu silahla çektiği bir fotoğrafı “Suriye hatırası” notu ile paylaşmıştı. TSK envanterinde bulunan ve kolluk birimleri tarafından kullanılan MPT-76 model silahı elinde tutan katil Gencer, Suriye’nin farklı kentlerinde fotoğraf çektirmişti. Fotoğraflar, saldırganın Suriye'de askeri eğitim aldığını ortaya koymuştu.  (MA)

Onur Gencer kovuşturma gerek yok karar Deniz Poyraz

BAĞLANTILI HABERLER