Demirtaş'tan iki mesaj: Aday olmaya hazırım; PKK silah bıraksa sevinirim

"PKK'nin silah bırakmasını isterim" diyen Demirtaş, ancak hükümetin silahta ısrar etmesi ve Öcalan'ın tecridinin iki önemli engel olduğunu vurguladı. Adaylıkla ilgili ise net konuştu.

18.07.2022 02:03    Güncelleme: 18.07.2022 19:45

Edirne Cezaevi'nde tutuklu bulunan HDP'nin eski eş genel başkanlanı Selahattin Demirtaş, T24’ten Murat Sabuncu’nun sorularını yanıtladı.  

Demirtaş, 5 Temmuz'da T24'te yayınlanan 'İğneyi Kendimize' başlıklı yazısında, "siyasetin ve şiddetin bir arada olamayacağını bizim de bildiğimizi, bütün sorunlarımıza Türkiye’nin bütünlüğü içinde çözüm aradığımızı ve onurlu bir barış için ciddiyetle çalıştığımızı tüm Türkiye’ye en uygun dille, söylemle anlatmamız gerekir." demişti. Bu yazısyı hatırlatan Sabuncu, "Türkiye açılımından tam olarak kastınız nedir?" diye sordu. 

'HDP TAM BİR TÜRKİYE PARTİSİDİR'

"HDP’nin programının da politikasının da son derece güçlü ve doğru olduğunu düşünüyorum." diyen Demirtaş soruya şöyle cevap verdi: 

"Sağ partilerin hiçbiri Türkiye partisi değilken HDP tam bir Türkiye partisidir. Çünkü Türkiye tek bir etnik kimlikten de tek bir inançtan da oluşmuyor. Bu açıdan HDP, temsil yönüyle Türkiye’deki her kesimi kapsıyor. Türkiye’deki farklı kimlik ve inançları yok sayan ırkçı partiler bile kendilerini Türkiye partisi olarak tanımlıyorlar ve kimse de bunda bir sorun görmüyor. Dolayısıyla asıl Türkiye partisi olmayanlar sağ milliyetçi, ırkçı partilerdir.

"Benim HDP için söylediğim, çizgisini daha görünür kılmak için çaba sarf etmesidir. Toplumun önemli bir kesimi bölünme, silah, şiddet, terör korkusu yaşıyor. İktidar da bu korkuları sürekli kaşıyarak öfkeyi HDP’ye yönlendiriyor. Dolayısıyla HDP bir günah keçisine dönüştürülmüş oluyor."

"Bu cendereden çıkmak için HDP’nin daha fazla birlik ve barış mesajı vermesi, bu yönlü politikalarını somut ve görünür kılması yerinde olur. Gerekirse her gün birkaç kez, ülkeye iç barışı getireceğimizi, şiddeti kalıcı olarak sonlandıracak politikalarımızı aktarmak, bölünme diye bir gündemimiz olmadığını ikna edici şekilde anlatmak ve tüm toplumu barış, kardeşlik, duyguları etrafında buluşturmak zorundayız."

'PKK'NİN SİLAHLARI BIRAKMASINI İSTERİM'

Murat Sabuncu, yine Demirtaş'ın  'İğneyi Kendimize' başlıklı yazısına itafen, o yazıdaki "bütün sorunlarımıza Türkiye’nin bütünlüğü içinde çözüm aradığımızı ve onurlu bir barış için ciddiyetle çalıştığımızı tüm Türkiye’ye en uygun dille, söylemle anlatmamız gerekir’ diyorsunuz" sözlerini hatırlattı ve "çağrınızın muhataplarından biri devletse diğeri de PKK’mi? PKK artık silahlara veda demeli mi? diye sordu. 

"Evet, devlet de PKK de sorunu artık şiddet zemininin dışına çıkarmak zorundadır." diyerek söze başlayan Demirtaş, şunları söyledi; 

"Ben mümkünse PKK’nin Türkiye’ye karşı silahları tümden susturmasını, bırakmasını isterim. Ancak ve ne yazık ki ortada iki temel engel var, bunları da herkesin bilmesi lazım." 

"İlki, Hükümet askeri operasyon dışında hiçbir seçeneği devreye koymuyor, tartışmıyor, silahta ısrar ediyor. Oysa biz PKK’nin ikna edilmesi gerektiğini savunuyoruz."

"Burada da ikinci engel çıkıyor, o da İmralı tecrididir. Çünkü PKK’yi ikna edebilecek kişi Öcalan’dır, onu da yıllardır tecritte tutuyorlar."

"Bu engellere rağmen PKK silahlarını susturursa bundan mutlu olurum. Ama deneyimlerimiz, bunun kolay olmadığını gösterdi maalesef."

'SİYASİ YASAKLI DEĞİLİM, ADAY OLABİLİRİM'

Murat Sabuncu'nun gündeme getirdiği diğer başlık da cumhurbaşkanlığı adaylığı konusuydu. HDP Eş Genel Başkanlarının “Ortak aday düşüncesine açığız” mesajını hatırlatan Demirtaş, "Partinin resmi politikası budur, son ana kadar ortak adayda ısrar edilecek. Olmazsa HDP kendi adayıyla seçime girer. Başka ne yapabiliriz ki?" dedi. 

"Sizin aday olma durumunuz nedir?" sorusuna ise net cevap verdi:

"Ben aday olmaya, yukarıda belirttiğim çerçevede hazırım. Halk nezdinde siyasi yasaklı değilim. Gerisini iktidar düşünsün. Bugün itibarıyla Erdoğan aday olabiliyorsa hukuken ben hayli hayli aday olabilirim. Ancak kararı halkımızın görüşleri doğrultusunda partimiz verecektir".

Selahattin Dermitaş HDP Edirne Cezaevi Cumhurbaşkanlığı seçimleri adaylık PKK

BAĞLANTILI HABERLER