Davutoğlu: PKK'ya kızabiliriz ama Suriye Kürtlerini karşımıza almamamız lazım

Davutoğlu, 'Suriye'deki Kürtleri, Arapları asla dışlamamak lazım. Rejime kızabilirsiniz ama Aleviler Suriyelilerin asli unsurudur. O yüzden dışlamamak lazım' dedi.

14.08.2022 11:32    Güncelleme: 14.08.2022 18:43

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Ankara-Şam arasında barış ihtimalini değerlendirdi. Medyascope'ta gazeteci Ruşen Çakır'ın sorularını yanıtlayan Davutoğlu, “Siyasi görüşmelerin siyasi amaçları olması lazım" dedi.

Davutoğlu'nun açıklamalarından bir bölüm şöyle:

'SURİYE-TÜRKİYE İLİŞKİLERİ NEDEN DURDU?'

"Rusya, Türkiye'yi Suriye rejimini meşrulaştıracak şekilde görüştürmeye çalışıyor. Siyasi görüşmelerin siyasi bir amaçları olması lazım. Suriye-Türkiye ilişkileri neden durdu? Son görüşmeyi Şam'da Esad ile ben yapmıştım. O günden bugüne Suriye rejimi kendi halkına karşı kimyasal silah kullandı. Kendi halkıyla problemli bir rejim o günden bugüne dış destekle ayakta durmaya çalışıyor ve milyonlarca insanı Türkiye'ye sürmüş.

'PUTİN'İN TALEPLERİ YÖNÜNDE TÜRKİYE'NİN ZORLANMASI VAR'

Böyle bir ihtimalin tek nedeni var. Bir rejim tutumunu değiştirmiştir. Halkıyla barışma iradesi gösteriyordur. Böyle bir işaret yok. Rejim, Suriye topraklarını kontrol ediyordur. Tüm toprakları ve görüşünce netice alınacaktır. Fiilen Suriye'yi kontrol edebiliyor mu? Etmiyor. Türkiye'ye dönük herhangi bir olumlu mesajı var mı rejimin? Bu veriler ortada değilken böyle bir görüşme ihtimalinin ortaya çıkmasının tek nedeni vardır. Sayın Putin'in uyguladığı pres. Rusya'nın ve Putin'in talepleri yönünde Türkiye'nin zorlanması var. Ben bunu doğru görmem.

'PKK'YA KIZABİLİRİZ AMA SURİYE KÜRTLERİNİ KARŞIMIZA ALMAMAMIZ LAZIM'

Suriye politikasının hamasetten arınması lazım. Suriye'deki Kürtleri, Arapları asla dışlamamak lazım. Rejime kızabilirsiniz ama Aleviler Suriyelilerin asli unsurudur. O yüzden dışlamamak lazım. PKK'ya kızabiliriz, haklı sebebimiz var ama Suriye Kürtlerini topluca karşımıza almamamız lazım."

ahmet davutoğlu suriye pkk kürtler

BAĞLANTILI HABERLER