Davutoğlu: AKP ile yolumuz yolsuzluklar yüzünden ayrıldı

Davutoğlu, iktidarın ekonomi politikalarına yönelik 'ah alıyorlar' diyerek tepki gösterdi.

21.01.2022 14:13    Güncelleme: 21.01.2022 14:13

Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu Ankara'nın Elmadağ ilçesinde STK, Kanaat Önderleri ve Basın Mensupları ile bir araya geldiği toplantıda yaptığı konuşmada iktidar ile yollarını neden ayırdığına da değinirken Türk lirasının döviz karşısında değer kaybetmesiyle birlikte iktidarın, Dövize Endeksli Mevduat Hesabı kararına yönelik tepki gösterdi. Hükümeti yolsuzluk yapmakla eleştiren Davutoğlu, "Bazen yolunuz nerede ayrıldı diye soruyorlar. İşte bu yolsuzluklar yüzünden ayrıldı. Ben kimseye milletimin hakkını kimseye yedirtmem" dedi.

Daha önce çalınan sınav sorularını hatırlatan Davutoğlu, yakın zamanda gündeme gelen mülakatların birbirinden herhangi bir farkı olmadığını vurgulayarak, iktidarı 'adaletsiz' diyerek eleştirdi.

'ZİRAAT BANKASI, EMLAK OFİSİ GİBİ OLDU'

Davutoğlu'nun konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

''Ziraat Bankası, emlak ofisi gibi arazi satıyor. Hem de faizle... Bunlar milletin ahını alıyor. Ah alan iflah olmaz. Bizim milletimiz çalışkan millettir. Benim babamın bana öğrettiği bir Anadolu duası vardır. Beni, milletimi kimseye muhtaç etme diye. Bunlar muhtaç etti.

‘KURLA, FAİZLE MÜCADELE NEDİR GÖRECEKLER’

Kur korumalı faiz hesabı diyorlar. Kimden alıp vereceksiniz? Vergilerimizden alıp o hesap sahiplerine verecekler. Gerçekten kurla, faizle mücadele nedir görecekler. Bir öğretim görevlisi olarak gençlerin durumunu gördükçe yüreğim yanıyor.

‘MİLLETİMİN HAKKINI KİMSEYE YEDİRTMEM’

Bazen yolunuz nerede ayrıldı diye soruyorlar. İşte bu yolsuzluklar yüzünden ayrıldı. Ben kimseye milletimin hakkını kimseye yedirtmem. Yakınlarımızı devlete sokmayın dedik; damatlarınızı sokmayın dedik. FETÖ, soru çalarak kendi yakınlarına yer açtı; bunlar da mülakatla. Adalet, vicdan işidir. Adalet, insan onuruna göre yaşam demek, felsefesi, kökeniyle, Türk'ü ile Kürt'ü ile, Alevisi ve Sünnisi ile tüm yaşam felsefeleri ile eşit şartlarda yaşaması demek.

‘HALKIN GÖNLÜNDEKİ MAKAMA TALİBİZ’

Babalar, çocuklarına harçlık verememe sıkıntısı içinde; çocuklar da harçlık isteyememe sıkıntısı içinde. Biz her derde çare bulmaya geliyoruz. Tüm siyasi partilerine çağrıda bulunuyorum; herkes birbiriyle konuşsun. Bize kişisel çıkarlarımız düşünmek yakışmaz. Onlara boyun eğmektense makamı terk etmeyi tercih ederim. Biz halkın gönlündeki makamı talep ederiz.

‘ONLARIN GIDASI RANT’

Muhalefet partileriyle bir araya gelerek yarını konuşuyoruz. Mesele seçim değil, ülkenin istikbali. Keşke iktidar da bir araya gelip dinlese ama onların gıdası rant, onların gıdası haksızlık.''

Ahmet Davutoğlu Gelecek Partisi Ziraat Bankası

BAĞLANTILI HABERLER