İsrail Dışişleri Bakanı Lapid Türkiye'yi ziyaret edecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail Cumhurbaşkanı Herzog ile telefonda görüştü. İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid'in 23 Haziran Perşembe günü Türkiye'yi ziyaret edeceği açıklandı.

19.06.2022 20:53    Güncelleme: 19.06.2022 21:07

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid'in 23 Haziran Perşembe günü Türkiye'yi ziyaret edeceği açıklandı.

İlişkilerin normalleşme sürecine girdiği İsrail'den Dışişleri Bakanı Yair Lapid'in ziyaretinde görüşmelerde ikili ilişkiler başta olmak üzere bölgesel konular ele alınacak. 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu 15 yıl aranın ardından İsrial'e ilk resmi ziyareti 25 Mayıs tarihinde gerçekleştirmişti. İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid iadeyi ziyaret kapsamında Türkiye'ye gelecek. İki isim son görüşmesinde karşılıklı büyükleçi atamalarının Türkiye'de gerçekleştirilecek görüşmede ele alınacağını belirtmişti. Görüşmelerde enerji alanında işbirliği konusunun gündemde olması bekleniyor.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, İSRAİL CUMHURBAŞKANI HERZOG İLE GÖRÜŞTÜ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog ile telefonda görüştü. Cumhurbaşkanlığı, görüşmede, terörle mücadele ve güvenlik dâhil, iki ülke ilişkileri ve bölgeye dair sorunların ele alındığını açıkladı. Cumhurbaşkanlığı’ndan konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada şunlar kaydedildi:

“Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Görüşmede, Türkiye-İsrail ilişkileri ve bölgesel konular ele alındı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve İsrail Cumhurbaşkanı Herzog, görüşmede, terörle mücadele ve güvenlik dâhil, iki ülke ilişkileri ve bölgeye dair meselelerde diyalog halinde olma, barış ve istikrar için iş birliğine devam etme konusunda mutabık kaldılar.

İsrail Cumhurbaşkanı Herzog, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, Türkiye’nin terörle mücadele çabalarından dolayı teşekkür etti.”

Recep Tayyip Erdoğan İsrail Türkiye Isaac Herzog

BAĞLANTILI HABERLER