Cübbeli Ahmet Hoca: Cemaat yurtları denetlenmeli, hiçbir yerde teftiş yok

Cübbeli Ahmet Hoca cemaat yurtlarının denetlenmediğine dikkat çekerek Diyanet'te bir birim kurulmasını önerdi.

14.01.2022 12:59    Güncelleme: 14.01.2022 12:59

Kamuoyunda 'Cübbeli Ahmet Hoca' olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü, Fırat Üniversitesi öğrencsi Enes Kara'nın aile ve cemaat yurdundaki baskılar nedeniyle yaşamına son vermesi hakkında konuştu. Ünlü, cemaat yurtlarının denetlenmediğini belirterek "O zaman yapılması gereken bu yurtların denetiminin yapılması" dedi.

Ahmet Mahmut Ünlü, cemaat yurdundaki sistematik baskılar nedeniyle intihara sürüklenen üniversite öğrencisi Enes Kara'nın ölümüne ilişkin Sözcü yazarı Saygı Öztürk'e açıklamalarda bulundu.

Devletin yurtları yetmediği için ailelerin çocuklarını güvendikleri yurtlara yerleştirdiğini belirten Ünlü, "O zaman yapılması gereken bu yurtların denetiminin yapılması. Hiçbir yerde teftiş yok. Gidilip çocuklara ‘Memnun musunuz?' diye sorulmuyor. Anne-babalara da bu konuda görev düşüyor. Elazığ'daki yurt ya da ev denilen yerle ilgili özel bilgim yok. O yüzden yorum yapamıyorum. Ana, babalara çok iş düşüyor çocuklarını nereye verirlerse izlesinler. Çocuğu kazanmak istiyorsak bu şekil devam edilmeli. Baba, çocuğunu yerleştirdikten sonra sık sık durumunu, sıkıntısı olup olmadığını sormalı" ifadelerini kullandı.

'Tarikatlar kapatılsın' çağrılarının sorulduğu Ünlü, "Resmiyette tarikat yok ki kapatılsın. Herkes merdiven altı bir yerde iş yapıyor. Resmi olsa teftişe tabi olunur ama resmi değil. Resmi olanları ne kadar teftiş ediliyor, teftiş için heyet kim? Hadisi inkar eden adam var. O zaman diyor ki ‘Beni bu mu teftiş edecek?' Şimdi tarikatın kurumsallaşmış durumu yok. Dernek, vakıf altında faaliyet gösteriyor. Burada da vakıflar müfettişlerine, dernekler masalarına iş düşüyor. Mutlaka denetim yapması lazım. Tarikat adı altında olanlara daha çok denetim yapmalı. ‘Irz düşmanlığı, sübyancılık var mı, haşa af edersin kadın işi var mı' diye daha çok denetlenmeli. Günümüzde kimse ‘Ben tarikatım' demiyor" diye konuştu.

Ünlü, şunları söyledi:

"Maalesef denetim yok denetim. Diyanet'in içinde bir birim kurulmalı. Şimdi. ‘Tarikatlar kapatılsın' diyorlar. Açık değil ki kapatılsın. Açık olsa, herkes tabelasını taksa, teftişi de kolay olur. Bunlar yapılmıyor."

cübbeli Ahmet hoca Ahmet mahmut ünlü enes kara cemaat yurt

BAĞLANTILI HABERLER