Covid-19'un en belirgin semptomları değişti

İngiltere'de yapılan çalışmanın ardından Covid-19'un en yaygın görülen ilk 5 belirtisi açıklandı.

13.06.2021 20:31    Güncelleme: 13.06.2021 20:31

İngiltere'de yapılan araştırmaya göre; Covid-19'un en yaygın belirtileri arasında yer alan koku ve tat alma kaybı, eskiye oranla daha az görülüyor. Baş ağrısı öne çıkan en belirgin belirtilerden biri.

Bilim insanları, Covid-19'un yeni belirtilerini açıkladı. Bazı semptomlar listeden çıkarılırken, ölümcül Hint varyantı sonrası yenileri listeye eklendi. İngiltere'de  King’s College London’da görev alan bilim insanların yaptığı araştırmayla yeni dönemdeki Covid-19 belirtileri mercek altına alındı.

BAŞ AĞRISI, BOĞAZ AĞRISI VE BURUN AKINTISI

İngiliz Daily Mail gazetesinde yer alan habere göre; yapılan yeni araştırmayla, baş ağrısı, boğaz ağrısı ve burun akıntısının artık en çok bildirilen Covid-19 semptomları olduğu açıklandı.

40’lı yaşların altındakilerde baş ağrısı (yüzde 66), boğaz ağrısı (yüzde 53), burun akıntısı (yüzde 49) ve ateş (yüzde 42), oranında görüldü

Yapılan araştırmaya göre, artık daha az insan tat alma duyularını kaybettiklerini bildiriyor. Aynı araştırmaya göre, enfekte olan genç insanlar artık daha hafif soğuk algınlığı semptomları gösteriyor.

KOKU KAYBI ARTIK EN YAYGIN 10 SEMPTOM ARASINDA DEĞİL

İngiltere’de virüse yakalanan binlerce kişiye ait verileri mercek altına alarak yapılan araştırmaya göre, koku kaybı olarak da bilinen anosmi artık en yaygın 10 semptom arasında değil.

Ekip adına açıklamalarda bulunan Profesör Tim Spector, virüsün olası yayılmasını engellemek için soğuk algınlığına yakalandığını düşünen insanların test yaptırmaları gerektiğini söyledi. Ülke basınına konuşan Spector, ‘İnsanlar bunun mevsimsel bir soğuk algınlığı olduğunu düşünüyorlar. Ancak bu yanlış’ dedi ve bu nedenle pek çok kişinin farkında olmadan virüsü yayabileceğine dikkat çekti.

İLK 5 BELİRTİ

"Mayıs ayının başından beri en önemli semptomlara bakıyoruz ve bunlar eskisi gibi değil" diyen Spector, "Bir numara baş ağrısı, ardından boğaz ağrısı, burun akıntısı ve ateş. Bütün bunlar eski klasik semptomlar değil, beş numara öksürük" ifadelerini kullandı.

Geçtiğimiz dönemde 150’ye yakın doktor bir yazı yazarak hükümeti resmi listeye daha fazla soğuk algınlığı benzeri semptomlar eklemeye çağırmıştı. Spector de bu çağrıyı yineledi.

Söz konusu mektubun baş yazarı Londra’daki Tower Hamlets’te bir pratisyen hekim olan Dr Alex Sohal, hastaların bu hafif semptomları gördükten birkaç gün sonda Covid-19 testlerinin pozitif çıktığını söyledi.

İngiltere Ulusal İstatistik Ofisi tarafından yapılan daha önceki araştırmalar, yorgunluğun en sık bildirilen semptom olduğunu, ardından baş ağrısı ve öksürüğün geldiğini göstermişti.

İngiltere Covid-19 yeni belirtiler

BAĞLANTILI HABERLER