Covid-19: Belçika'da Noel Baba 'virüs dağıttı'

İlk belirlemelere göre en az 45 yaşlıda Coronavirus'e rastlandı. Henüz bütün testlerin sonucu alınmadığı için, enfeksiyon kapan yaşlı sayısının daha da artmasından endişe ediliyor.

12.12.2020 17:02    Güncelleme: 12.12.2020 17:02

Belçika'da geçen hafta kutlanan geleneksel Sinterklaas (Aziz Nikolas -Noel Baba) Bayramı sırasında, yeni tip Coronavirus (Covid 19) önlemleri kapsamında yasak olmasına rağmen huzurevini ziyaret eden bir temsili Noel Baba, en az 45 kişiye virüs bulaştırdı.

Olay, Anvers kentindeki Mol kasabasında bulunan ve 150 kişinin kaldığı bir Hemelrijck adlı bakımevinde meydana geldi.

Coronavirus önlemleri kapsamında bu yıl Sinterklaas (Aziz Nikolas) Bayramı kutlamalarının yasaklanmasına rağmen, huzurevi yönetimi, salgın nedeniyle uzun süreden beri sıkıntılı bir süreç geçiren sakinlerine moral vermek için bir etkinlik düzenledi.

Sadece ortak kullanım alanlarını ziyaret etmesi gereken temsili Aziz Nikolas, bütün odaları tek tek ziyaret ederek hediyeler dağıttı.

Bu etkinlikten birkaç gün sonra rahatsızlık hisseden temsili Nikolas'ın testi pozitif çıktı. Bazı huzurevi sakinlerinde de benzer belirtilerin görülmesi üzerine, merkezde kalanların tamamı test edildi.

SÜPER YAYICI NOEL BABA

İlk belirlemelere göre en az 45 yaşlıda Coronavirus'e rastlandı. Henüz bütün testlerin sonucu alınmadığı için, enfeksiyon kapan yaşlı sayısının daha da artmasından endişe ediliyor. Hediye dağıtan kişinin, bir "süper Coronavirus yayıcısı" olduğunu belirtiyor.

Mol Belediyesi, temsili Noel Baba'nın huzurevi ziyaretini bir "tahmin hatası" olarak değerlendiriyor. Belediye Başkanı Wim Caeyers, Sinterklaas Bayramı kutlamalarının yasak olmasına rağmen, yatılı bakım merkezinin bu etkinlikle ilgili olarak kriz masasına danışmadığını savundu. Caeyers, "Aksi taktirde olumsuz bir tavsiyede bulunulurdu" dedi.

Belçika medyasına göre, etkinlik kapsamında sadece ortak oturma alanına kısa bir ziyaret gerçekleştirilmesi, huzurevi sakinleri ile sosyal mesafenin korunması ve maske takılması gibi kurallara uyulmadı.

Huzurevinin bağlı olduğu grubun sözcüsü Jannes Berheyen, temsili Aziz Nikolas'ın, sık sık gönüllü olarak merkeze yardıma geldiğini vurgulayarak, pek çok önleme uyulduğunu savundu.

Antalya'nın Demre ilçesindeki Myra antik kentinde yaşadığı bilinen ve Noel Baba olarak bilinen Aziz Nikolas'ın doğum günü olan 6 Aralık, yüzyıllardır Hollanda ve Belçika ile Almanya'nın bir bölümünde çocuk bayramı olarak kutlanıyor. (HABER MERKEZİ)

belçika noel baba santa noel koronavirüs coronavirus covid 19 salgın pandemi

BAĞLANTILI HABERLER