Çin: Tayvan çevresindeki askeri tatbikatlar sürüyor

Çin, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi'nin Tayvan ziyaretinin ardından ada çevresinde başlattığı askeri tatbikatları, daha önce açıklanan süre dolmasına rağmen sürdürdüğünü bildirdi.

08.08.2022 11:30    Güncelleme: 08.08.2022 11:31

Çin Halk Kurtuluş Ordusu (PLA) Doğu Cephesi Komutanlığı'ndan yapılan açıklamada, Tayvan adası çevresindeki sularda yürütülen tatbikatların "denizaltı-savar ve havadan gemiye saldırılara odaklanacağı" belirtildi.

Açıklamada tatbikatların yeri ve ne zaman sona ereceğine dair bilgi verilmedi.

Çin, daha önce yaptığı açıklamada, ada çevresindeki 6 bölgede yürütülen tatbikatların 4-7 Ağustos tarihlerinde gerçekleştirileceğini duyurmuştu. Tatbikatlarla ilgili yayımlanan hava ve yer güvenliği uyarılarının (NOTAM) süresi dün öğle saatlerinde dolmuş, ancak tatbikatların sona erdiğine dair açıklama yapılmamıştı.

Çin ayrıca ülkenin kuzey kıyılarındaki Bohay Denizi'nde 8 Ağustos ve 8 Eylül arasında ve  7-15 Ağustos'ta Sarı Deniz'in güneyinde gerçek cephane ve mühimmatın kullanıldığı tatbikatlara başlayacağını bildirmişti.

Tayvan Savunma Bakanlığı da dün yaptığı açıklamada, bu hafta 9 ve 11 Ağustos'ta Ada'nın güneyinde gerçek cephane ve mühimmatın kullanılacağı topçu tatbikatları yapacağını duyurmuştu.

Çin'den yeni askeri tatbikat duyurusu

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin Tayvan'ı ziyareti sonrası bölgede tansiyon yüksek. Ada çevresinde askeri tatbikat başlatan Pekin yeni tatbikatların duyurusunu yaptı.

Çin, 4 gündür sürdürdüğü tatbikatlarla egemenlik ihtilafı içinde olduğu Ada'nın çevresinde fiili bir abluka oluşturmuştu. Tatbikatlar nedeniyle güvenlik uyarısı yapılan alanlar, gemi ve uçak trafiğine kapatılmıştı.

PELOSİ'NİN TARTIŞMALI ZİYARETİ

Pelosi, Çin ile egemenlik ihtilafı içindeki Ada'yı 25 yıl aradan sonra ziyaret eden ilk ABD Temsilciler Meclisi Başkanı olmuştu.

Pelosi ve beraberindeki 5 kişilik Kongre heyetinin geçen hafta yaptığı ziyaret, Tayvan'ı topraklarının parçası olarak gören Pekin'in tepkisini çekmişti. Çin Dışişleri Bakanlığı, provokasyon olarak tanımladığı ziyareti kınadığını bildirmiş, Ada çevresinde gerçek mermili bir dizi askeri tatbikat düzenlemişti. 

Çin'den ABD'ye misilleme: Kritik alanlarda ilişkiler donduruldu

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin tartışmalı Tayvan ziyareti sonrası Çin, ABD'li yetkiliye yaptırım uygulama kararı aldı. ABD ile kritik alanlarda işbirliği de askıya alındı.

Çin ziyaret sonrası Pelosi ve aile üyelerine yönelik yaptırımları hayata geçirmiş ayrıca ABD’ye yönelik 8 başlıkta önlemler açıklamıştı. Bu kapsamda deniz güvenliği görüşmeleri, komutanlar arasındaki temaslar ve savunma koordinasyonu toplantıları iptal edildi. Yasadışı göç, adli işbirliği ve sınır ötesi suçlar, uyuşturucuyla mücadelede ve iklim değişikliği alanlarında 5 diyalog mekanizması askıya alındı.

Çin Tayvan ABD askeri tatbikat Nancy Pelosi

BAĞLANTILI HABERLER