Çiftçi, kiraz fiyatı maliyetini karşılamayınca ağaçlarını kesti

Çok zor günler geçirdiklerini söyleyen Honazlı çiftçi Görel, maliyetler nedeniyle para kazanamadığı için 250 kiraz ağacını kesti, 'Ben ne yapacağım şimdi?' diye sordu.

13.06.2022 14:01    Güncelleme: 13.06.2022 14:01

Denizli’nin Honaz ilçesinde çiftçilik yapan Mehmet Ali Görel, maliyetler nedeniyle para kazanamadığı için 250 kiraz ağacını kesti. Görel, “Geçen yıl mazotun litresi en fazla 6 lirayken kiraz 60 liradan satılıyordu. Bu sene mazotun kilosu (litre) 28 lira. Kiraz bir kilo mazot bile yapmıyor. Bunun işçiliği nerede, mazotu nerede? Çok zor günler geçiriyoruz” dedi.

Gübresi, ilacı, işçi yevmiyesi derken kendisine bir şey kalmadığından yakınan üretici Görel şöyle konuştu: “4 liraya verdiğimiz kiraz bugün sabahleyin sordum 2 lira. Bize toplama maliyeti 5 lira. Hani bunun mazotu, ilacı, su parası…? Maliyet çok. O yüzden ben kirazı keseceğim. Başka çaresi yok. Denizli Honaz’da kiraz bitmiş durumda.”
‘KİRAZ BİR KİLO MAZOT BİLE YAPMIYOR’

Borçları olduğunu anlatan çiftçi “Tarım Kredi Kooperatifi’ne borcum var. Bunu ödemek için söz almıştım. Önümüzdeki ay kiraz sezonunda ödeyeyim diye fakat ödeyemeyeceğim. Nasıl edeceğiz bilmiyorum? Ben ne yapacağım şimdi?” diye sordu.

Çok zor günler geçirdiklerini anlatan Görel yaşadıklarını şöyle özetledi:

“Geçen yıl mazotun litresi en fazla 6 lirayken kiraz 60 liradan satılıyordu. Bu sene mazotun litresi 28 lira. Kiraz bir kilo mazot bile yapmıyor. Bunun işçiliği nerede, mazotu nerede? Çok zor günler geçiriyoruz o yüzden meyve değişikliği yapmak zorundayız” diyen İhracatçı bizden 25 liraya alıyor, 180 liraya satıyor. 1,5 euroya alıyor. 10 euroya satıyor. Bir kişi 30 kilo kiraz topluyor ve 10 kilosu kirazın yevmiyesine gidiyor. Hani bunun masrafı?” (ANKA)

çiftçi kiraz fiyatı maliyet ağaç kesimi

BAĞLANTILI HABERLER