CHP'li Öztrak: Ne yaparlarsa yapsınlar seçimde Türkiye’yi almamızın önüne geçemeyecekler

Yargıtay'ın Canan Kaftancıoğlu kararının ardından CHP MYK, olağanüstü toplandı. Toplantı sonrasında Faik öztrak, karar için 'Vicdan sahibi tüm kalplerde hükümsüzdür' dedi.

13.05.2022 10:48    Güncelleme: 13.05.2022 12:30

Yağmur Kaya 


+GERÇEK- Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu hakkındaki Yargıtay kararının ardından CHP Merkez Yürütme Kurulu'nu (MYK), CHP İstanbul İl Başkanlığı'nda olağanüstü toplantı düzenledi. 

Kılıçdaroğlu, CHP MYK'yı olağanüstü toplantıya çağırdı

Kılıçdaroğlu, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu hakkındaki Yargıtay kararının ardından CHP MYK’yı olağanüstü toplantıya çağırdı.

Yaklaşık iki saat süren MYK toplantısının ardından CHP Parti Sözcüsü Faik Öztrak açıklamalarda bulundu. 

Öztrak açıklamasında, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu kararına ilişkin "İstanbul İl Başkanımız hakkında verilen hüküm sarayın istek ve arzusuna göre verilmiştir. Bu karar millet adına verilmemiştir" dedi. 

'HUKUK BİTTİ, DESPOTLUK AZDI'

Öztrak, ülkenin hak ve hukukun katledildiği karanlık bir dönemden geçtiğini söyleyerek, "Saray vesayeti altındaki nalıncı kesir olmuş yargı, hep saraya göre yontulmuş. Hukuk bitti, despotluk azdı. Huzurumuz ve bereketimiz kaçtı. Ağzımızın tadı kalmadı. Despotluk neşemizi kaçırdı, umutlarımızı yok etti. Memleketimizi açık hava hapishanesine çevirdi. Ülkemizi çölleştirdi. 

'DESPOT MİLLETLE KAVGA ETMEK İÇİN HİÇBİR KAVGAYI KAÇIRMIYOR'

Milletimizin işini, aşını küçülttü. Despot milletle kavga etmek için hiçbir fırsatı kaçırmıyor. Birliğimizi ve dirliğimizi sürekli tehdit ediyor. Despotun olduğu yerde at izi it izine karışır. Despot korkaktır ama bir o kadar da arsızdır. Arsız elindeki güçle haklıyı suçlu çıkaracağını zanneder. Despot, sözde hukukçuları olmadan hukuk devletini katledemez. Sözde hakimleri olmadan göstermelik davalarını yürütemez. Bugün ülkemizde yaşanan tam da budur" diye konuştu. 

'KARAR, SARAYIN KİRLİ, VESAYETÇİ DİLİYLE YAZILDI'

İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu hakkında verilen hapis cezasının hukuk ve adalet diliyle yazılmadığını ifade eden Öztrak, "Sarayın kirli, vesayetçi diliyle yazılmıştır. Dün 'mağdurum' diyen bugün mağrur oldu. Vesayeti altındaki yargıçlara kendinden olmayana göz dağı vermeye kalkıyor. Muhalefeti engellemeye uğraşıyor. Seçimleri kaybedeceğini anlayan bu kirli, vesayetçi anlayış yargı sopasıyla rakiplerini saf dışı etmeye uğraşıyor. Milletin gerçek gündemini karartıyor. 

'TÜM DEMOKRATİK DİRENCİMİZLE HAKSIZLIĞIN KARŞISINDA OLACAĞIZ'

İstanbul İl Başkanımız hakkında verilen hüküm sarayın istek ve arzusuna göre verilmiştir. Bu karar millet adına verilmemiştir. Bu nedenle vicdan sahibi tüm kalplerde hükümsüzdür. Adalet, hakkı hak edene vermektir. İstanbul İl Başkanımız Canan Kaftancıoğlu hakkında adalet tesis edilene kadar biz susmayacağız. Tüm demokratik direncimiz ve gücümüzle bu haksızlığın karşısında duracağız. Çünkü haksızlık karşısında duran dilsiz şeytandır. Haksızlığa ve kötülüğe karşı artık herkes eliyle, diliyle hiç olmadı kalbiyle karşı çıkmalıdır. Zulme rıza da bir zulümdür" dedi. 

Öztrak konuşmasını şöyle sürdürdü: 

"Bu haksızlığa ve zulme karşı susmayan, altılı masada birlikte olduğumuz siyasi parti genel başkanlarına, bizle dayanışma gösteren Cumhur İttifakı dışında diğer tüm siyasi partilerin genel başkanlarına, demokratik kitle örgütlerine, barolarımıza, Cumhuriyet Halk Partisi olarak, en içten teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Demokratik siyasete kasteden, vesayetçi tehdide karşı, gösterdiğimiz bu dayanışma, tarihe altın harflerle yazılacaktır. Tarih, bu ülkenin aydınlık yüzlerinin, demokratik siyaseti ve adaleti savunan bizlerin, hakkını kesinlikle teslim edecektir. Çünkü o tarihi, altın harflerle beraberce yazacağız. Bir otokratı sandıkta beraberce yenip, tarihin tozlu sayfalarına göndereceğiz. 'Haksızlıkların yapıldığı, haklıların da mahkûm edildiği bir ülkede, tüm doğruların yeri cezaevidir'. Artık gün, sessiz kalma günü değildir. İşte bu nedenle Genel Başkanımız; 'Bizim kavgamız; zulme karşıdır. Bizim kavgamız; istibdada karşıdır. Bizim kavgamız; milletimizin aşına, işine göz koyanlarladır. bizim kavgamız; tüyü bitmemiş yetimin hakkına göz dikenlerledir. Bizim kavgamız; hak, hukuk, adalet ve demokrasi kavgasıdır' demiştir.

Bugün kimin despotla, kimin milletle kavga ettiği, gün gibi ortaya çıkmıştır. Saraydakiler koltuklarından kalkmamak için, milletle ve demokratik siyasetle kavgayı seçmiştir. Meşhur atasözünde geçtiği gibi: 'Eğer birileri, oturduğu koltuktan kalkmakta sıkıntı yaşıyorsa, kesinlikle altını pisletmiştir'. 

Biz saraydakilerin, o koltuklardan kalkmamak için, her yolu deneyeceğini biliyoruz. Ama ne olursa olsun, biz milletimizin hakkını, hukukunu savunmayı asla bırakmayacağız. Çünkü hakkı ve hukuku terk etmek, özgürlüğü terk etmektir. İstanbul İl Başkanımız sayın Canan Kaftancıoğlu görevinin başındadır. Parti çalışmalarına devam etmektedir.

'BİZ, ADALET VE HUKUK İÇİN VERİLECEK HİÇBİR KAVGADAN KORKMAYIZ'

Biz Cumhuriyet Halk Partisi’yiz. Biz Kuvayı Milliyeyiz. Biz Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk’uz. Biz; 'Özgürlük ve bağımsızlık, benim karakterimdir' diyen, Mustafa Kemal Atatürk’ün partisiyiz. Biz, hak, hukuk ve adalet için verilecek, hiçbir kavgadan korkmayız. Siyasetteki nezaketimizi yanlış anlayanlara, İstiklal şairimiz Mehmet Akif’in dizeleriyle hatırlatmak isteriz: 'Yumuşak başlı isem, kim dedi uysal koyunum? Kesilir belki, fakat çekmeye gelmez boyunum'. 

 'SANDIK ÖNÜMÜZE GELECEK, BU KARANLIK GÜNLER ELBET BİTECEK'

Anadolu’nun o şaşmaz irfanının söylediği gibi, 'zalimin zulmü arttıysa, zevali de yakındır'.  Zevali yaklaşana, şunu hatırlatmak da görevimizdir. Adaletin ayarıyla oynadığınız kantar, gün gelir sizi de tartar. Sandık milletimizin önüne gelecek. Bu karanlık günler elbet bitecek. Gecenin en karanlık anı, şafağa en yakın andır. Milletimizin ufkunun aydınlanmasına, yeni bir şafağın doğmasına az kaldı.

 21 MAYIS'TA İSTANBUL'DA MİTİNG: NE YAPARLARSA YAPSINLAR TÜRKİYE'Yİ ALMAMIZIN ÖNÜNE GEÇEMEYECEKLER

Son olarak, 21 Mayıs’ta Bursa’da yapacağımız Milletin Sesi mitingimizi 21 Mayıs’ta İstanbul’da Maltepe’de yapacağız. Ve bu mitingde, milletimizin, haksızlığa, hukuksuzluğa, adaletsizliğe karşı olan gür sesi tüm gücüyle duyulacak. Ne yaparlarsa yapsınlar, milletimizin tertemiz oylarıyla bize vermiş olduğu İstanbul’u alamayacaklar, alamazlar. Ne yaparlarsa yapsınlar önümüzdeki seçimde Türkiye’yi almamızın önüne geçemeyecekler."

Kaftancıoğlu Yargıtay CHP MYK olağanüstü İstanbul mitingi iktidar yasağı

BAĞLANTILI HABERLER