CHP’li kadınlardan 81 ilde Canan Kaftancıoğlu'na destek eylemi

Kaftancıoğlu hakkındaki hapis cezası ve yasak kararını tanımadıklarını ilan eden CHP'li kadınlar 'Canan yüreklidir. Onun yanında halk var' diyerek 973 ilçede ortak basın açıklaması yaptı.

20.05.2022 14:09    Güncelleme: 20.05.2022 14:11

CHP'li kadınlar, partinin İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu hakkında verilen hapis ve siyasi yasak kararına ilişkin Türkiye'nin 81 ilinde ortak açıklama yaptı. CHP Kadın Kolları, 973 ilçede hapis cezası ve siyasi yasak kararını yaptıkları basın açıklamasıyla protesto etti.

Hapis cezaları onanan Kaftancıoğlu'na siyasi yasak getirildi

Yargıtay, Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'nun 3 davadan aldığı cezaları onadı, 2 davayı ise düşürdü.


Eskişehir’de CHP Kadın Kolları Başkanı Fikriye Söğütlü’nün yaptığı basın açıklamasına partinin Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü de katıldı.

Türkiye’de hem siyasetçi hem muhalif hem de kadın olmanın en zor şey olduğunu belirten Söğütlü, yol arkadaşları Canan Kaftancıoğlu'nun cezalandırmaya çalışıldığını belirterek “Kaftancıoğlu hakkında verilen hukuk dışı cezalandırma kararının, korku dışında başka bir dayanağı yoktur. Bu hukuksuz karara karşı tek ses olduk. Sonda söyleyeceğimizi en başta söyleyelim: Tek adam rejimi, kadının gücünden korktu. Çünkü şunu çok iyi biliyor: Bu ülkede siyasetçi olmak zor. Bu ülkede hem siyasetçi hem muhalif olmak daha zor. Bu ülkede hem siyasetçi hem muhalif hem de kadın olmak en zor” diye konuştu.

‘HUKUKU YOK SAYAN AKP HÜKÜMETİNE ‘DUR’ DİYORUZ’

Canan Kaftancıoğlu’nun, bütün bu zorlukların karşısında yılmadan, pes etmeden mücadele eden güçlü bir kadın siyasetçi olduğunu vurgulayan Söğütlü şöyle devam etti:

“Canan yüreklidir, cesurdur, bizimdir, Canan Türkiye'nindir. Onun yanında halk var. O yüzden Canan Kaftancıoğlu'nu yasaklarınızla yalnızlaştıramazsınız!

İstanbul İl Başkanımız görevinin başındadır ve parti çalışmalarımıza hız kesmeden devam etmektedir. Biz kadınlar, Türkiye Cumhuriyeti'nin bir hukuk devleti olduğunu yok sayanlara boyun eğmiyoruz. Bu hukuksuz kararı tanımıyoruz.”

MİTİNGE ÇAĞRI

CHP’nin İstanbul’da yapacağı mitinge de çağrı yapan Milletvekili Söğütlü, “Hukuku yok sayan AKP hükümetine ‘dur’ diyoruz. Bu ülkede hakkı, hukuku ve adaleti sağlamak için Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu öncülüğünde Milletin Sesi mitinginde buluşuyoruz.

21 Mayıs Cumartesi günü Maltepe'de yapacağımız miting için tüm kadınlara çağrı yapıyoruz. Gelin! Hukuksuzluğa karşı birlik olalım.

Bu kararın ardından gelebilecek diğer hukuksuz uygulamalara set çekelim! Ülkemizi karanlığa sürüklemek isteyenlere izin vermeyelim.

Biz kadınların azminin ve kararlığının önünde hiçbir kuvvetin duramayacağını gösterelim.”

Canan Kaftancıoğlu CHP Kadın Kolları siyasi yasak Yargıtay

BAĞLANTILI HABERLER