CHP'li Emir, Sağlık Bakanı'na belge ile cevap verdi

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, Sağlık Bakanı Koca'nın, “Belge denilen iddia edilen evrağın üzerinde bir tarih yok' sözlerine 'tarihi işaretli' yanıt verdi.

30.09.2020 23:00    Güncelleme: 30.09.2020 23:00

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın, “Belge denilen iddia edilen evrağın üzerinde bir tarih yok. Hangi tarih aralığında alındığına dair bir not yok. Bizim kullandığımız programda böyle bir arayüz yok" sözlerine 'tarihi işaretli' yanıt verdi: "Belirti göstermeyen vakaların tabloya dahil edilmediğini de belirterek, iddiamızı doğrulamış oldu."

Emir, dün, Laboratuvar Bilgi Yönetim Sistemi'ne girilen veriler olduğu öne sürülen belgeyi paylaştmıştı. 10 Eylül gününe ilişkin belgede, 157 bin 975 kişiye Coronavirus testi yapılmış, bu testlerden 29 bin 377'i pozitif çıkmıştı. Ancak Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, aynı gün için açıklanan hasta sayısını 1512 olarak açıklamıştı.

Coronavirus Bilim Kurulu toplantısının ardından Emir'in paylaştığı belgeye ilişkin açıklama yapan Bakan Koca, "Belge denilen iddia edilen evrağın üzerinde bir tarih yok. Hangi tarih aralığında alındığına dair bir not yok. Bizim kullandığımız programda böyle bir arayüz yok" dedi. 

Bunun üzerine CHP'li Emir, sosyal medya hesabı üzerinden yanıt verdi. Emir, "Sağlık Bakanı, 29 bin 377 vaka iddiamıza yanıt veremedi. Üstüne, belirti göstermeyen vakaların tabloya dahil edilmediğini de belirterek, iddiamızı doğrulamış oldu. 'Tarih yok' dediğiniz belgenin de tarihini işaretledik, buradan bakabilirsiniz" diyerek belgenin tarihi işaretli paylaştı. (ANKA) 


BAĞLANTILI HABERLER