CHP'den memur ve emekli maaşlarına her ay enflasyon oranı kadar zam talebi

CHP’li Ünsal, maaşlara enflasyon oranı kadar zam yapılması teklifinde 'En düşük memur maaşı temmuzda 10 bin, aralıkta 14 bin TL’ye yükselecek. Yüzde 24’lük iyileştirme' talebinde bulundu.

30.06.2022 07:51    Güncelleme: 30.06.2022 07:51

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ankara Milletvekili Servet Ünsal, maaşlara her ay Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan enflasyon oranı kadar zam yapılması talebini TBMM'ye sundu. CHP’li Ünsal, “Altı aylık enflasyonun yüzde 50’lere yaklaştığı bir ortamda ücretlilere altı ayda sadece bir kez zam yapmak devede kulak" diye belirtti.

CHP Ankara Milletvekili Servet Ünsal, memur ve emekli maaşlarına her ay TÜİK tarafından açıklanan enflasyon oranı kadar zam yapılmasını öngören yasa teklifini Meclis’e sundu. Cumhuriyet’in haberine göre altı aylık enflasyonun yüzde 50’lere yaklaştığı bir ortamda ücretlilere altı ayda sadece bir kez zam yapmanın etkisiz olduğunu ifade eden Ünsal, şunları kaydetti: 

“Ocak ayında 6 bin 429 TL olan en düşük memur maaşı, enflasyon her ay yüzde sekiz olduğu düşünüldüğünde, her ay yüzde 8 oranında zamlanacak. En düşük memur maaşı temmuz ayında 10 bin 202 TL olacak. Aralıkta ise 14 bin 989 TL’ye yükselecek. Yıllık toplam gelir ise 122 bin TL’ye çıkacak. Yüzde 24’lük bir iyileştirmeden söz ediyoruz.”

CHP memur maaş emekliler zam enflasyon TÜİK

BAĞLANTILI HABERLER