CHP'den konser ve müzik yasaklarına karşı araştırma önergesi

Meclis Başkanlığı'na önerge sunan CHP'li Purçu 'Yaşam biçimine müdahale eden festival, konser, tiyatro ve müzik yasaklarının sonlandırılmasını' istedi.

09.06.2022 14:01    Güncelleme: 09.06.2022 14:02

Konseri iptal edilen sanatçılardan Aynur Doğan 


Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Özcan Purçu, konser, festival ve gece 01.00’den sonra müzik yasağıyla ilgili TBMM Başkanlığı'na araştırma önergesi verdi. Purçu, önergesinde "Son günlerde art arda yapılan konser, festival, gösteri iptalleri ve yasaklar kamuoyunun tepkisine neden olmakta, toplumda özgürlüklerin kısıtlanması bağlamında endişe yaratmaktadır" diye belirtti.

Aralarında Aynur Doğan, Niyazi Koyuncu, Apolas Lermi, Metin Kemal Kahraman, Burhan Şeşen, Mem Arat ve Melek Mosso ile dünyaca ünlü Ermeni sanatçı Ara Malikian’ın konserleri ile Kürtçe tiyatroların iptal edilmesi gündemdeki yerini korumaya devam ediyor. İptal edilen konser, festival, tiyatro ve etkinliklerin yanı sıra devam eden müzik yasağıyla ilgili yazılı açıklama yapan Purçu, yasakların yaşam biçimine müdahale olduğuna dikkat çekerek, araştırma önergesinde şu görüşlere yer verdi:

"Son günlerde art arda yapılan konser, festival, gösteri iptalleri ve yasaklar kamuoyunun tepkisine neden olmakta, toplumda özgürlüklerin kısıtlanması bağlamında endişe yaratmaktadır. Yaşam biçimine müdahale mevcut hükümetin bir politikası haline gelmekte, buna bağlı olarak konser, festival gibi sanatsal etkinlikler valilikler, belediyeler tarafından iptal edilmekte, gece 01.00’den sonra müziğin yasaklanması kısıtlaması devam etmektedir.”

‘ETKİNLİKLERİN ASILSIZ GEREKÇELERLE İPTAL EDİLMESİ BİRÇOK ANAYASAL HAKKA AYKIRI’

“Yakın zamanda yapılması planlanan ve aylar öncesinden izin alınmış konser, festival, gösteri, yürüyüş vb. çoğu sanatsal olan etkinliklerin, 'halkımızın inanç ve gelenekleri ile uyuşmayan', 'kamu huzuru ve esenliğinin tehlikeye düşürüldüğü' gibi asılsız gerekçelerle iptal edilmesi; eğlence, ifade özgürlüğü, toplanma ve gösteri yürüyüşü yapma hakkı başta olmak üzere birçok anayasal hak ve özgürlüğü kısıtlamaktadır."

‘MÜZİK YASAĞI, EĞLENCE SEKTÖRÜ EMEKÇİLERİNİ ZOR DURUMDA BIRAKIYOR’

Purçu, müzik yasağının da eğlence sektörünü zor durumda bıraktığına işaret ederken, şunları kaydetti: "Ayrıca, Covid-19 salgını dolayısıyla konulan tedbir ve kısıtlamaların büyük oranda gevşetilmesine rağmen, saat 01.00’dan sonrası için müzik yasağının kaldırılmamış olması, eğlence sektörü çalışanlarının tepkisini çekmektedir. Yasağın devam etmesi, pandeminin olumsuz etkilerini en çok hisseden eğlence sektörü emekçilerini zor durumda bırakmaya devam etmektedir.

Pandemi tedbirleri kapsamında eğlence ve yeme-içme sektörüne dahil olan mekanların kapatılmasıyla uzun bir süre işsiz kalan müzisyenlerden, intihar eden çok sayıda kişi olduğu bilinmektedir. Müzisyenler dışında sanatçıların birçoğu, geçimlerini gündelik kazançla sağlamakta, kayıtsız bir şekilde, güvencesiz koşullarda çalışmaktadırlar. Son yıllarda pandemi gerekçesiyle artan yasaklar, geçim kaynaklarını kaybetmelerine, dolayısıyla yoksullaşmalarına neden olmuştur. Giderlerini karşılayamadığı için zarar eden birçok iş yeri sahibi ise iflas etmiştir. Bu nedenle, söz konusu müzik yasağının kaldırılması konusunda gerekli düzenlemelerin yapılması şart olmuştur.

‘YAŞAM BİÇİMİNE MÜDAHALE’

Purçu, araştırma önergesinde şu talepte bulundu:

“Yaşam biçimine müdahale eden yasaklama ve kısıtlamaların önlenmesi, devlet eliyle hak ve özgürlüklere müdahale eden uygulamaların engellenmesi, sanatçıların sosyoekonomik sorunlarının araştırılması ve bir an önce, eğlence sektörü çalışanlarını zor durumda bırakan ‘gece 01.00’den sonra müzik yasağı’nın kaldırılmasına ilişkin gerekli düzenlemelerin yapılması amacıyla, Anayasanın 98. maddesi ve TBMM İçtüzüğünün 104 ve 105. maddeleri gereğince araştırma komisyonu kurularak konunun tüm boyutları ile araştırılmasını arz ederiz.” (ANKA)

CHP araştırma önergesi müzik yasağı konser iptali festival AKP

BAĞLANTILI HABERLER