CHP'den faiz kararı tepkisi: Rüzgara doğru tükürmeye devam edin

CHP'li Faik Öztrak, Merkez Bankası'nın faiz indirimi kararına "Rüzgara doğru tükürmeye devam edin." diyerek tepki gösterdi.

22.09.2022 17:12    Güncelleme: 22.09.2022 17:25

Merkez Bankası'nın bir kez daha faiz indirimine giderek, politika faizini yüzde 12 seviyesine çekmesine CHP'den tepki geldi. 

Parti Sözcüsü ve Ekonomi Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, faiz indirim kararının, Merkez bankası'nın arka kapısından satılan döviz miktarını daha da arttıracağını belirtti. Faiz indirimi kararına, "Rüzgara doğru tükürmeye devam edin." diyerek tepki gösterdi. 

Öztrak, faiz indirimi kararı öncesi yaptığı bir başka paylaımda da dolar kurundaki artışa dikkat çekti. Eylül ayından itibaren dolardaki artışı gösteren bir grafik eşliğinde yaptığı paylaşımıda, dolar kurundaki artışı engellemek için 75.6 mlyar dolar harcandığını ama bunu işe yaramadığını belirtti.

 

Merkez Bankası'ndan bir faiz indirimi daha geldi, dolar 18,40 TL'ye fırladı

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu eylül ayı toplantısında da faiz indirimine giderek, politika faizini yüzde 12 seviyesine çekti. Kararın hemen ardından dolar/TL'de yeni rekor geldi.

Faik Öztrak CHP Merkez Bankası faiz

BAĞLANTILI HABERLER