Chomsky'den Boğaziçi'ne kayyım rektör tepkisi: Bu saçmalığa bir an önce son verilmeli

Amerikalı dilbilimci Prof. Dr. Noam Chomsky, öğrencilerin kayyım Rektör Melih Bulu’ya karşı eylemlerini 'Cesur ve onurlu' bularak, herkesin destek sunmasını istedi.

05.02.2021 12:59    Güncelleme: 05.02.2021 12:59

Boğaziçi Üniversitesi’ne atanan AKP’li kayyım rektör Melih Bulu’ya karşı protestolar Türkiye’nin birçok ilinde sürerken, dünyaca saygın bilim insanlarından öğrencilere destek mesajları geliyor. Amerika Birleşik Devleti (ABD) ve birçok Avrupa ülkesinde aralarında Judith Butler, Noam Chomsky gibi isimlerin de bulunduğu 3 bini aşkın akademisyen ve düşünür, polis şiddetini kınayarak, öğrencilerin talebi olan “özerk üniversite” vurgusu yaptı. Akademisyenler ayrıca Bulu'ya istifa çağrısında bulundu. 

CESUR VE ONURLU 

Boğaziçi Üniversitesi’nin küresel ortağı olan Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nde (Massachusetts Institute of Technology; MIT) çalışmalarını sürdüren Amerikalı dilbilimci ve yazar Noam Chomsky, konuya ilişkin Mezopotamya Ajansı’dan (MA) Berna Kişin'e konuştu. Chomsky, Boğaziçili öğrencilerin kayyım rektöre karşı gösterdikleri direnişi cesur ve onurlu bulduğunu dile getirdi. 

‘SAYGISIZLIK VE SAÇMALIK’

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun öğrencilere “terörist” diyerek hedef almasını “saygısızlık ve saçmalık” olarak tanımlayan Chomsky,  “Erdoğan hükümetinin ayrıştırıcı dili ve baskıcı rejiminin karşısında direniş ve eylem sürmeye devam edecektir. Bu saçmalığa bir an önce son verilmesi gerekiyor” dedi. 

SAHİP ÇIKILMA ÇAĞRISI 

Hükümet güçlerinin zorbalıklarına karşı alınan aktif protesto ve eylemlerin uluslararası anlamda ses getirmesi gerektiğini ve dünyanın her yerinden sahip çıkılması gerektiğini belirten Chomsky, tutuklanan öğrencilerin bir an önce serbest bırakılmasını istedi. 

Chomsky, şu değerlendirmede bulundu: “Öğrencilerin Boğaziçi’nde sürdürdüğü direnişi cesur ve onurlu buluyorum. Cumhurbaşkanı ve İçişleri bakanının öğrencilere ‘terörist’ demesini saçmalık ve tuhaf olduğunu düşünüyorum. Erdoğan’ın baskıcı rejimi ve ayrıştırıcı dili devam ettikçe bu direnişlerin artacağını söyleyebilirim. Hükümet güçlerine karşı alınan aktif protestolar uluslararası alanda ses getirmeli ve sahip çıkılmalı.”

Noam Chomsky Boğaziçi destek

BAĞLANTILI HABERLER