Cemil Çiçek'ten '17-25 Aralık' çıkışı: O dosyalar Yüce Divan'a gitmeliydi

Eski Meclis Başkanı Cemil Çiçek, Erdoğan Bayraktar’ın 17-25 Aralık tapeleri ve kendisiyle ilgili iddialara yanıt verdi.

31.08.2021 12:06    Güncelleme: 31.08.2021 12:56

Cumhuriyet yazarı Barış Pehlivan, bugünkü yazısında bakanların rüşvet aldığı iddiası üzerine yürütülen 17-25 Aralık soruşturması sırasında istifa eden eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ın sözlerine ilişkin olarak Meclis Eski Başkanı ve Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Cemil Çiçek ile konuştu.
Cemil Çiçek, eski bakan Bayraktar’ın sözlerine o dönem açılmış olan soruşturmaların Yüce Divan’a gitmesi gerekliydi ifadeleri ile karşılık verdi.

Pehlivan'ın aktardığına göre Çiçek şunları söyledi:

“Erdoğan Bayraktar hakkındaki iddialar, diğer üç bakanınkinden ayrıydı. Biri bakanlık, diğer dosyalar ise Rıza Sarraf ile ilgiliydi. O dönem bu farkı konunun muhatabı olan herkese söyledim. Yapılan işlemlerin usule uygun olması için uyarılarımı yaptım. Zira, ayrı önergeler verilmeliydi.

Ama ben kimseye antipati ya da sempati üzerinden iş yapmam. Hukuk neyi emrediyorsa onu yaptım. Bayraktar ‘benim günahım yok’ demek istemiş. Ama ben kimsenin gerekçesi olmam.

Bu dosyalar Yüce Divan’a gitmeliydi. Gitseydi ve bir karar çıksaydı, bugün bunlar konuşulmazdı. Yüce Divan’da müspet ya da menfi bir karar çıkacaktı ve daha sağlıklı sonuçlanacaktı.

Burada bir nokta daha tartışılmalı. O da şu ki: Muhalefetin bile neden aylar sonra, ancak Mart 2014’te soruşturma önergesi verdiğidir.” 

BAYRAKTAR'IN İFADELERİ

Eski Bakan Bayraktar gazeteci Altan Sancar’ın sorularını yanıtlamış ve 17-25 Aralık soruşturmaları için "Benim dosyamda ne varsa, hepsi doğrudur. Benim dosyamda ne varsa, hem tapeler doğrudur, hem teknik takip doğrudur hem de benim telefon konuşmalarım A’dan Z’ye kadar doğrdur. Onlarınkiler yanlış olabilir, benimkiler doğru" demişti.

Bayraktar, Çiçek'le ilgili olarak da, şunları söylemişti:

"Benim dosyamdan kimse tutuklanmadı. Dosyamda Cemil Çiçek, yalvardı onlara. Çiçek de beni sevmez, Erdoğan’ın adamı olduğum için. Çiçek, “Erdoğan dosyasını buna sokmayın, bu ayıptır. Onların dosyası başka, bunun dosyası başka” dedi. Ama beni de o dosyanın içine soktular. Ama ben kimseye bir şey demiyorum. Kimde hakkım varsa, helal olsun."

Cemil Çiçek Erdoğan Bayraktar 17-25 Aralık

BAĞLANTILI HABERLER