'Cemaat yurtları kapatılsın!' tepkileri artıyor

Tıp öğrencisi Enes Kara'nın, ailesinin zorlamasıyla kaldığı cemaat yurdundaki baskılara dayanamayarak yaşamına son vermesinin ardından cemaat yurtlarına tepkiler artıyor.

11.01.2022 23:28    Güncelleme: 12.01.2022 13:16

Elazığ'da tıp fakültesi öğrencisi Enes Kara'nın, ailesinin zorlamasıyla kaldığı cemaat yurdundaki baskılara dayanamayarak yaşamına son vermesinin ardından cemaat yurtlarına yurdun dört biryanından tepkiler geliyor. 

Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi 2. sınıf öğrencisi Enes Kara (20), Nur cemaatine bağlı bir yurtta yaşadığı sıkıntılar, gelecek kaygısı ve ailesinin baskıları nedeniyle intihar etti. Yaşanan olaydan sonra cemaat yurtlarına tepkiler artarak devam ediyor. Gençlerin bu yurtlarda savunmasız ve muhtaç bir şekilde yaşamasına tepki gösteren çok sayıda akademisyen, gazeteci, yazar, siyasi ve sanatçı başta olmak üzere yurttaşlar, cemaat yurtlarının kapatılması için sosyal medya üzerinden bir kampanya başlattı. 

Ayrıca Gençlerin yurtlarda istismara, intihara, geleceksizliğe sürüklendiğini ifade eden SOL Partili gençler Ankara'da bir eylem gerçekleştirerek, "Tarikat yurtları kapatılsın, gençlerimiz yaşasın" dedi. 

'CEMAAT YURTLARI KAPATILMALIDIR'

SOL Parti'den yapılan açıklamada, "AKP gericiliği gençlerimizin hayatını çalmaya  devam ediyor. Kendileri Saray’da yaşayıp çocukları jetlerde gezerken halk çocuklarını istismara, intihara, geleceksizliğe sürüklediler" ifadelerine yer verildi. 

Tarikat yurtlarını "Karanlık odaklar" olarak niteleyen SOL Parti, "Tarikat-cemaat yurtları kapatılmalıdır. Tarikat-cemaat ve yandaş vakıflara kamudan aktarılan her kuruş geri alınmalı; bu kaynaklar gençlerin barınma ve istihdam sorunlarının çözümü için kullanılmalıdır" açıklamalarında bulundu.

'İNTİHAR DEĞİL İSYAN EDİN'

Yazar Ece Temelkuran Enes Kara'nın intiharı sonrasında başlatılan kampanyaya "İntihar değil isyan edin" sözleriyle dahil oldu:

'ELİNİZİ ÇEKİN!'

TV programcısı ve avukat Armağan Çağlayan, Twitter hesabından bir paylaşımda bulunarak, cemaat yurtlarının kapatılması için yürütülen kampanyaya dahil oldu. 

"Geleceğimize umut olan her şeyden elinizi çekin" diyen Çağlayan, paylaşımına Dilara Yıldız ve Enes Kara etiketlerini iliştirdi. 

Çağlayan'ın paylaşımı şu şekilde:


ÖMER ÇELİK'E: KESİN BE YETER!

Türkiye İşçi Partisi (TİP) İstanbul Milletvekili Sera Kadıgil de kampanyaya katılanlar arasındaydı. AKP Sözcüsü Ömer Çelik'in Enes Kara'ya ilişkin yaptığı açıklamayı alıntılayan Kadıgil, "Kesin be yeter!" diye tepki gösterdi. 

Kadıgil, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Kamu kaynaklarıyla semirttiğiniz, denetimsizliğe rağmen çanak tuttuğunuz binlerce tarikat/cemaat yurdundan birinde gördüğü baskı yüzünden canına kıydı 19'unda bir insan!" dedi. 

Kadıgil'in paylaşımı şu şekilde: 

AKP sözcüsü Çelik'ten, Enes Kara ile ilgili açıklama

Çelik, cemaat yurdunda yaşananlara tepki gösterilmesini eleştirdi: 'Ölüm üzerinden bile ayrışma üretenler, ideolojik egolarının kavgasını bir kenara bırakmalıdır.'


'CEMAAT YURTLARI İNSANLARIN KAFASININ KESİLDİĞİ BİRER ÖLÜM YUVASI'

Şarkıcı Gaye Su Akyol, cemaat yurtlarının kapatılması ile ilgili kampanyaya, "Ortalığın ayağa kalkması lazım" sözleriyle katıldı. 

Sosyal medya paylaşımında Akyol, "Bu ülke vatandaşlarının zorla kapatıldıkları cemaat yurtları, insanların kafalarının kesildiği, baskıdan intiharların yaşandığı, hayatta kalanların kim bilir hangi korkunç şeylerle mücadele ettikleri birer ölüm yuvası" diyerek cemaat yurtlarının kapatılmasını istedi.

İSLAMCILAR, CEMAAT YURTLARINI KINAYABİLECEK MİSİNİZ?

Usta oyuncu İlyas Salman, resmi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, ikna odalarını hatırlatarak cemaat yurtlarına tepki gösterdi. 

Salman, İslamcılara seslenerek, "Tereddütsüz diyorum ki ikna odaları yanlış ve antidemokratikti. İslamcı arkadaşlar, siz ikna odalarından muhtemelen çok daha yoğun ve yaygın olan cemaat yurtları baskısını aynı şekilde kınayabilecek misiniz?" sorusunu yöneltti.


"EVELEMEDEN GEVELEMEDEN!"
Tarihçi Emrah Safa Gürkan da kampanya etiketini paylaştı. Gürkan, paylaşımında "evelemeden gevelemeden cemaat yurtları kapatılsın" dedi.

'GENÇLERİN YURTTAŞ OLABİLİDĞİ BİR SOSYAL DEVLET YOK'

Eğitim Sen ve İHD üyesi avukat Cenk Yiğiter de, sorunun cemaat-tarikat sorununun da üstünde bir sosyal devletin olmayışı olduğunu vurguladı.

Yiğiter'in paylaşımı şu şekilde:

 

#cemaatyurtlarıkapatılsın Enes Kara

BAĞLANTILI HABERLER