Çavuşoğlu: Ukrayna ürünlerinin uluslarası piyasada gayrı meşru satılmasına karşıyız

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss, Ankara'da yaptıkları görüşme sonrası ortak basın toplantısı düzenledi. Truss

23.06.2022 12:28    Güncelleme: 23.06.2022 12:30

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss'ın Ankara'da yaptıkları görüşme sonrasında düzenlenen basın toplantısında, Rusya-Ukrayna savaşı ve güvenlik konuları ön plana çıktı.
Çavuşoğlu, Rusya'nın blokajı nedeniyle Ukrayna limanlarından çıkarılamayan tahılla ilgili açıklamasında, 'Rusya'nın Ukrayna'dan çaldığı tahılın Türkiye'ye de getirildiği' yönündeki iddialara yanıt verdi. Çavuşoğlu, "Biz Ukrayna'nın malının gayrı meşru olarak uluslararası piyasada satılmasına da karşıyız, Türkiye'de de satılmasına müsaade etmeyiz" dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise, tahıl ihracatı için hem Ukrayna hem Rusya ile sürekli temas halinde olduklarını ve BM'nin planını gerçekçi bir plan olarak gördüklerini belirtti.

Çavuşoğlu planın detaylarıyla ilgili, "İstanbulda bir kontrol merkeiz kurulacak, Ukrayna karasularının hemen dışında -Rusya'nın isteğiyle- güvenli bir bölge kurulacak. Özellikle Ukrayna'dan gidecek gemilerin kontrolleri de yapılacak burada." dedi.

Ukrayna tahılının güvenli bir şekilde ülkeden çıkarılması için Birleşmiş Milletler (BM) planının nasıl hayata geçirileceği konusunda ise Truss şunları söyledi:

"Ukrayna'daki limanlar bloke edilmiş durumda. Dünyanın dört bir tarafında gönderilecek tahılların burada kaldığını görüyoruz. BM desteğiyle burada güvenli bir koridor oluşturmaya çalışıyoruz ama burada agecikmeler görüyoruz, en geç önümüzdeki ay en geç eyleme geçilmesi gerekiyor. Yeni mahsuller de gelecek ve bunların da zarar görmemesi için."

Truss, tahıl sorunu çözülmezse dünyanın açlığa sürüklenebileceğini de belirtti. Ukrayna tahılının güvenli bir şekilde ülkeden çıkarılması için Birleşmiş Milletler (BM) planının nasıl hayata geçirileceği konusunda ise Truss şunları söyledi:

"Ukrayna'daki limanlar bloke edilmiş durumda. Dünyanın dört bir tarafında gönderilecek tahılların burada kaldığını görüyoruz. BM desteğiyle burada güvenli bir koridor oluşturmaya çalışıyoruz ama burada agecikmeler görüyoruz, en geç önümüzdeki ay en geç eyleme geçilmesi gerekiyor. Yeni mahsuller de gelecek ve bunların da zarar görmemesi için."

Truss, tahıl sorunu çözülmezse dünyanın açlığa sürüklenebileceğini de belirtti.


Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Vasyl Bodnar, Türkiye'nin Rusya'nın Ukrayna'dan çaldığı tahılı satın alan ülkeler arasında olduğunu söylemişti. "Rusya utanmaz bir şekilde Ukrayna buğdaylarını çalıyor ve bunları yabancı ülkelere satıyor, Türkiye de bunlar arasında" diyen Bodnar, Türkiye sularından yapılan tahıl sevkiyatına dair detaylı bilgi almak adına Interpol'e başvuru yapıldığını belirtmişti.

İSVEÇ VE FİNLANDİYA NATO BAŞVURUSU

İsveç ve Finlandiya'nın NATO başvurusuyla ilgili olarak Çavuşoğlu:

"İsveç ve Finlandiya'dan heyetler geldi. Biz yazılı düzeyde endişelerimizi paylaştık. En son Brüksel'de teknik düzeyde NATO'da bir çalışma oldu. O metin üzerinde anlaşılan noktalar var, görüş ayrılığı yaşadığımız noktalar var.

"Bir müttefiğin güvenlik endişelerinin karşılanması NATO'nun önceliği olmalıdır. Özellikle NATO zirvesinde güney kanadıyla ilgili terörle mücadeleye odaklanacak bir oturum düzenlenmesini olumlu buluyoruz." dedi.

Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliğini de değerlendiren Truss ise, iki ülkenin birliğe katılmasının "kolektif güvenlik çabalarımız için güçlendirici etkisi olacağını düşünüyoruz." dedi.

Türkiye ve İngiltere'nin yenilenebilir enerji üretimiyle ilgili çalışmalar yürüttüğünü ve "güvenlik konusundaki ilişkilerimizin güçlendirilmesini" istediklerini belirten Truss, bunun için sanayi kapasitesinin artırılmasının sözkonusu olduğunu da ekledi.

 

İngiltere Türkiye Mevlüt Çavuşoğlu Liz Truss Ukrayna tahıl sorunu NATO Finlandiya İsveç

BAĞLANTILI HABERLER