Ağırel, yakalanan uyuşturucunun sahibini yazdı: TC vatandaşlığı verilmiş

Yeniçağ gazetesi yazarı Murat Ağırel, bürokratların bazı firmalar hakkında yaptıkları görüşmelerin gizlendiğini ya da gözardı edildiğini söyledi.

19.05.2021 12:47    Güncelleme: 19.05.2021 12:47

Yeniçağ gazetesi yazarı Murat Ağırel, İskenderun Limanı'nda yakalandığı duyurulan 313 milyon liralık captagon uyuşturucu hapının Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı verilen Suriye nüfusuna kayıtlı bir kişiye gittiğini yazdı. Ağırel,  "Suriye'deki ve Türkiye'deki bağlantıları kimler, hepsi kayıtlarda var" dedi.

Geçtiğimiz günlerde Ticaret Bakanı Mehmet Muş, İskenderun Limanında 313 milyon lira değerinde captagon uyuşturucu hap yakaladığının duyurdu.

Operasyonun, organize suç örgütü lideri Sedat Peker'in Kolombiya'dan Türkiye'ye gönderilecek 4 ton 900 kilo kokainin Mehmet Ağar vasıtasıyla Türkiye’ye sokulacağını, ancak bu transferin Kolombiya’da yapılan bir operasyonla engellendiğini iddia etmesinin ardından yapılması dikkat çekti.

Ticaret Bakanı Muş: Piyasa değeri 313 milyon TL olan uyuşturucu madde ele geçirildi

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Twitter hesabından 313 milyon TL değerinde uyuşturucu ele geçirildiğini açıkladı.

2017 YILINDA VATANDAŞLIK ALDI

Yeniçağ Gazetesi yazarı Murat Ağırel, 16 Mayıs’ta Türkiye’de piyasa değeri 313 milyon lira olan 1072 kilogram "Captagon" cinsi uyuşturucu maddenin ele geçirilmesine ilişkin detayları bugünkü köşesine taşıdı. Ağırel, uyuşturucunun 2017 yılında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı verilen Suriye uyruklu bir kişiye gittiğini aktardı.

Ağırel, yazısının ilgili kısmı şöyle:

"Öncelikle Hatay Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü personelini tebrik etmek gerekiyor. Birleşik Arap Emirlikleri'ne transit edilmek üzere İskenderun Limakport Limanı'na gelen 17 konteyner yükü "bina taşı" beyan edilen eşya da 15-16 Mayıs tarihlerinde Hatay Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü personelince riskli olarak değerlendiriliyor.

'KIRIKHAN VERGİ DAİRESİNE KAYITLI'

Narkotik detektör köpek eşliğinde yapılan kontrolde köpeğin ürünlerin bir bölümüne tepki vermesi üzerine içerisinde uyuşturucu olduğundan şüphelenilen taşlar kırılıyor. Yapılan incelemede taşların içerisinde gizlenen şeffaf paketlerin uyuşturucu haplarla dolu olduğu anlaşıldı. Aramada toplam 1072,6 kilogram (6.264.259 adet) uyuşturucu hap ele geçiriliyor. Buraya kadar olanları zaten haberlerden öğrenmiştiniz.

Fakat ayrıntısına indiğimizde bu transit ihracat Kırıkhan vergi dairesine kayıtlı Altın Atlar San. Tic. adlı bir firma tarafından gerçekleştiriliyor. Sahibi ise Suriye/Hama uyruklu Haşem Kaddur… İşin ilginci bu kişi T.C. vatandaşı olmuş. Resmen İçişleri Bakanlığı tarafından T.C. kimlik numarası verilmiş.

Öğrendim ki zaten daha önce Mart 2017 yılında uyuşturucu konusunda bazı bürokratlarımız Arap emirliklerine gitmiş. Bazı firmalar hakkında bilgi paylaşımı olmuş ancak bu bilgi paylaşımı yapılan firmalar bugüne kadar birileri tarafından korunmuş veya gözardı edilmiş.

Daha vahimi… Bu kişiler kim, biliniyor. Başka bir transit ticaret gerçekleşmiş mi, evet gerçekleşmiş. Suriye'deki ve Türkiye'deki bağlantıları kimler, hepsi kayıtlarda var. Şimdilik akıllardaki soru şu: Bu yaşananların Sedat Peker'in konuşmalarıyla bir bağlantısı var mı?"

 

Captagon Murat Ağırel İskenderun Limanı Kırıkhan

BAĞLANTILI HABERLER