Buldan: Çiller yönetimi başarılı olamadı, siz de olmayacaksınız

Pervin Buldan, DBP'li Saliha Aydeniz'in dokunulmazlığının kaldırılması görüşülmesi öncesinde konuştu. 'Adalete ters bir karar çıkacağını biliyoruz" dedi ve Çiller dönemini hatırlattı.

25.07.2022 15:08    Güncelleme: 25.07.2022 22:52

Yağmur Kaya 


+GERÇEK- Cezaevindeki Abdullah Öcalan'a uygulanan görüş yasağının kaldırılması için 12 Haziran'da İstanbul Kadıköy'de yapılan eylem sırasında polis memuru Hakan A'ya yumruk attığı iddiasıyla DBP'li Saliha Aydeniz'in dokunulmazlığının kaldırılması kararı TBMM Hazırlık Komisyonu'ndan kabul edilmişti. Karar yarın Anayasa Adalet Karma Komisyonu'nda görüşülecek, ardında da Meclis Genel Kurulu'nda oylanacak.   

'ADALETE VE VİCDANA TERS KARAR ÇIKACAĞINI BİLİYORUZ'

Görüşme öncesinde partisinin İstanbul İl Başkanlı'ğnda basın toplantısı düzenleyen HDP Eş Genel başkanı Pervin Buldan, HDP ve DBP milletvekilleri hakkında hazırlanan ya da ortaya atılan bütün iddiaları yönelik komisyonun şu ana kadar aynı kararı aldığını, bu nedenle yarın komisyonda verilecek kararı da tahmin edebildiklerini söyledi. Buldan, "Dolayısıyla yarın çıkacak olan kararın bir kez daha Türkiye'nin demokrasisine, adaletine ve vicdanına ters bir kararın çıkacağını biliyoruz" dedi. 

Bundan konuşmasının devamında şunları söyledi:

"Hemen hemen Türkiye'nin her yerinde üç kadın katledilirken, halk işsizlik ve sefaletten kırılırken, ormanlar cayır cayır yanarken meclisin ruhu bunu duymaz ve bir toplantı kararı almaz. Zaho bombalanırken tıpkı Roboski Katliamı gibi siviller katledilirken meclis herhangi bir toplantı kararı almaz. Ama söz konusu HDP ve HDP'li milletvekilleri olduğu zaman bir talimat doğrultusunda meclis toplanma kararı alır, siyasetçiler bir araya gelir ve HDP'li ve Kürt siyasetçiler hakkında hukuksuz kararlar almaya devam eder." 

'ÇİLLER BAŞARILI OLAMADI, SİZ DE BAŞARILI OLAMAYACAKSINIZ' 

Yarın toplanacak olan TBMM Anayasa ve Adalet Karma Komisyonu'na da çağrıda bulunan Buldan, "Bu darbeden vazgeçin. Parlamentonun iradesine saygı duyun. Diyarbakır halkının seçtiği Saliha Aydeniz'in iradesine saygı duyun. 1994'te DEP Milletvekilleri Çiller yönteminin emriyle meclisten atılmıştı. Çiller yöntemini başarılı olamamıştı, siz de başarılı olamayacaksınız." dedi.

'VESAYETÇİ İKTİDARIN VESAYETÇİ KARARINI KABUL ETMİYORUZ' 

Buldan, Saliha Aydeniz'in dokululmazlığının kaldıraması yönünde karar çıkarsa demokratik siyasete bir kez daha darbe vurulacağını ve bunu kabul etmeyeceklerini vurguladı:

"Dolayısıyla meclisin, halkların ve Diyarbakır halkının iradesine vurulacak olan bu derbeyi kabul etmediğimizi ifade etmek istiyoruz. Vesayetçi bir iktidarla karşı karşıya olduğumuzu herkes biliyor. Her alanda Türkiye'nin bütün kurumlarına vesayet uygulayan iktidar partisinin yarın yapılacak olan toplantıda da vereceği karar bir vesayet anlamına geldiğini, hukukun çiğneneceğini, halkların iradesinin hiçe sayılacağını bir kez daha ifade etmek istiyoruz."

"Bu ülkede panzer altında ezilen çocukları katledenlerin, işkencecilerin, halka ve partimize saldıranların, 'seni duvara çivilerim' diyenin, rüşvet alanın rüşvet verenin, ihaleye fesat karıştıranların ve her gün yüz kızartıcı suçlar işleyenlerin dokunulmazlığı var. Bunlara hiçbir şekilde dokunulmadığı korunduğu gibi; bugün demokratik siyaseti ve barış savunanların hukuksuz bir şekilde dokulunulmazlıklarının kaldırıldığı, yargılandığı, sonunda da cezaevine konduğu bir Türkiye gerçekliği var. 

"Bu ülkede barış istiyorsan, demokrasiyi savunuyor, demokratik siyaset yürütüyorsan bu ülkeyi yönetenler seni bir şekilde cezalandırıyor." 

HDP DBP Pervin Buldan Saliha Aydeniz

BAĞLANTILI HABERLER