Brezilya'da gaz bombası zoruyla polis aracının bagajına konulan siyah öldü

Brezilya'da polis, gaz bombası altında zorla bagaja soktuğu şizofreni hastası siyahın ölümüne neden oldu.

27.05.2022 20:28    Güncelleme: 27.05.2022 20:28

Brezilya'da polis arabasının bagajına zorla sokulan bir kişinin, atılan gaz bombası nedeniyle boğularak ölmesi infial yarattı.

Olay sırasında çekilen video görüntülerinde, iki polis memurunun siyah 38 yaşındaki Genivaldo de Jesus Santos'un başını içinden dumanlar yükselen bagaja zorla soktukları görülüyor.

Otopsi raporu, Santos'un boğularak öldüğünü ortaya koydu.

Brezilya federal polisi olayla ilgili disiplin soruşturması başlattı.

BBC Türkçe'nin aktardığına göre, olayın nasıl geliştiğine dair farklı açıklamalar yapıldı.

Polisin yaptığı açıklamada, Santos'un polise direnç gösterdiği için durdurulup gözaltına alındığı, "saldırgan tutumu nedeniyle kendisini etkisiz kılmak için bazı teknikler kullanıldığını" savunuldu.

'AMCAM PANİĞE KAPILDI'

Ancak Santos'un olay yerinde bulunan yeğeni Wallison de Jesus, yerel medyaya yaptığı açıklamada, amcasının motorsiklet kullanırken polis tarafından durdurulduğunu ve polisin kendisinden gömleğini çıkarmasını istediğini söyledi.

Amcasının şizofreni tedavisi için reçeteli ilaç aldığını söyleyen yeğeni, polisin ilaçları bulması üzerine Santos'un paniğe kapıldığını belirtti.

Polisi amcasının sağlık durumu hakkında uyarmaya çalıştığını söyleyen Wallison de Jesus, polisin uyarıyı dikkate almadığını ve bunun üzerine "işkencenin başladığını" iddia etti.

Polis memurlarının Genivaldo de Jesus Santos'u zorla yere yatırdığını, ardından da polis arabasının bagajına ittiklerini belirtti.

OLAY YERİNDEN GEÇEN BİRİ 'ADAMI ÖLDÜRECEKLER' DİYE BAĞIRDI

İnternette viral olan video görüntülerinde de Santos'un vücudunun polis arabasının bagajında olduğu, bacaklarının dışarıda kaldığı görülüyor.

Santos bir yandan tekmeler savurup bağırırken, iki polis memurunun arabanın bagaj kapağını kapamaya çalıştıkları anlaşılıyor.

Bunlar yaşanırken de bagajın içine bir gaz bombasının atılmış olduğu görülüyor.

Santos'un bacakları hareketsiz hale gelirken olay yerinden geçen birinin "Adamı öldürecekler" dediği duyuluyor.

Wallison de Jesus, amcasının bilincini yitirdiğinin anlaşılması üzerine polis memurlarının kendisini hastaneye götürdüklerini söylüyor.

Polisin yaptığı açıklamaya göre, Santos kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi.

Santos'un eşi Maria Fabiana dos Santos olayı bir cinayet olarak nitelendirdi ve kocasının hayatının hiçbir döneminde şiddete başvurmadığını savundu.

Olay Brezilya'da büyük infial yaratırken birçok kişi polisin tutumunu "ırkçı bir saldırı" olarak kınadı.

brezilya polis siyah polis şiddeti gaz bombası

BAĞLANTILI HABERLER