BM: Kramatorsk'taki saldırı 'kabul edilemez'

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Ukrayna'nın doğusundaki Kramatorsk kentine yapılan saldırıların 'kabul edilemez' olduğunu belirtti.

08.04.2022 21:04    Güncelleme: 08.04.2022 21:04

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Ukrayna'nın doğusundaki Kramatorsk kentinde uluslararası insan hakları ve insani hukuku ağır ihlal eden saldırının ''kabul edilemez'' olduğunu belirtti. 

Kramatorsk'ta tahliye edilmeyi bekleyen aralarında kadın, çocuk ve yaşlıların bulunduğu sivillerin ölümüne ve yaralanmasına sebep olan saldırıların uluslararası insan hakları ve insani hukuku ağır ihlal eden saldırlar olduğunu belierten Guterres, faillerinin sorumlu tutulması çağrısında bulundu.

Karar'da yer alan habere göre; Guterres, sözcüsü Stephane Dujarric aracılılığıyla yaptığı açıklamada, Kramatorsk'ta tahliye edilmeyi bekleyen aralarında kadın, çocuk ve yaşlıların bulunduğu sivillerin ölümüne ve yaralanmasına neden olan saldırının ''kabul edilemez'' olduğunu belirtti.

Kramatorsk kentinde uluslararası insan hakları hukuku ve insani hukuku ağır ihlal eden saldırının faillerinin sorumlu tutulması çağrısı yapan Guterres, taraflara uluslararası hukukun gerektirdiği sivillerin korunması yükümlülüğünü hatırlattı.

Tahliyelerin güvenli bir şekilde yapılabilmesi ve insani erişimler için ateşkes çağrısını yineleyen Guterres, bu ''acımasız'' savaşa derhal son verilmesi gerektiğini ifade etti.

Birleşmiş Milletler BM Antonio Guterres Ukrayna Kramatorsk

BAĞLANTILI HABERLER