Bloomberg'den önemli yorum: Erdoğan, TCMB'de faiz indirimine karşı olanları görevden aldı

Merkez Bankası'nda dün gece gerçekleşen görevden almalarla dolar 9,18 ile yeni zirveyi görürken, Bloomberg, 'Erdoğan faiz indirimine karşı olanları görevden aldı' ifadelerini kullandı.

14.10.2021 10:36    Güncelleme: 14.10.2021 13:01

ARTI GERÇEK - Dolar/TL kurunda yeni rekor kırılmasını takip eden saatlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu ile görüşmesinin ardından banka yönetiminde gece yarısı operasyonu yapıldı. 

Böylece TCMB'de bir kez daha Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kararlarıyla gece yarısı operasyonu yaşanmış oldu. Bu kez değiştirilen başkan değil, ikisi başkan yardımcısı olmak üzere üç Para Politikası Kurulu (PPK) Üyesi oldu.

TCMB Başkan yardımcıları Prof. Dr. Semih Tümen ve Dr. Uğur Namık Küçük ile Para Politikası Kurulu Üyesi Prof. Dr. Abdullah Yavaş görevden alındı. Başkan Yardımcılığı'ndan alınan iki isim de, Merkez Bankası'nın yatırımcılarla yaptığı ekim ayı toplantısına katılmamıştı. Tümen, dün gece alındığı Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı görevine mayıs ayında atanmıştı.

Böylece, faiz oranlarının belirlendiği kurulun yedi üyesinden üçü görevden alınmış oldu ve kurulda Mart 2021’de başlayan Şahap Kavcıoğlu dönemi öncesinden sadece Dr. Emrah Şener kalmış oldu. Diğer dört üye, Kavcıoğlu döneminde atanan üyeler olarak sıralandı.

Reuters'tan dikkat çeken analiz: Merkez Bankası'nda görevden almaların arka planı

Faiz indirimine itiraz eden Küçük, PPK kararları için ABD'den Türkiye'ye gelen ve birçok karara katılmayan Yavaş, başkan olmak istediği söylenen Tümen, TCMB'den gönderilmiş oldu.

SEMİH TÜMEN’İN BAŞKAN OLABİLECEĞİ İDDİA EDİLMİŞTİ

Mayıs 2021’de TCMB’ye Başkan Yardımcısı olarak atanan Prof. Dr. Semih Tümen, PPK’daki beş aylık görev süresinin ardından koltuğunu kaybetti. Tümen’in mevcut başkan Şahap Kavcıoğlu’nun yerini alabileceğine dair söylentiler İngiliz Financial Times’ın geçen haftaki bir haberinde de yer bulmuştu.

Ağustos 2018’de Ağustos 2018’de TCMB’ye Başkan Yardımcısı olarak atanan Dr. Uğur Namık Küçük de görevden alınan bir diğer isim oldu.

2008’den bu yanan PPK üyesi olan ve covid19 gerekçesiyle faiz indirimi kararı alınan son PPK toplantına katılmayan Prof. Dr. Abdullah Yavaş görevden alınan bir diğer isim oldu. Yavaş’ın ABD’de yaşarken PPK üyeliğinin devam etmesi tartışma ve eleştirilere neden olmuştu.

Dolar/TL, Merkez Bankası'nda üç ismin görevden alınmasına nasıl tepki verdi?

Dün piyasa kapanışı sonrası TCMB'deki görevden almalarla TL'de sert değer kayıpları yaşandı, dolar tarihi zirveyi 9,18'e kadar çıkardı. Kur zirveden bir miktar uzaklaşsa da oynaklık sürüyor.

GÖREVDEN ALINAN ÜÇ KİŞİ YERİNE İKİ KİŞİ ATANDI

Görevden alınan iki başkan yardımcısının yerine sadece bir kişi atandı bu isim ise Taha Çakmak oldu. Prof. Dr. Yusuf Tuna ise Para Politikası Kurulu üyeliğine getirildi.

Taha Çakmak, Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu’nda Başkan Yardımcılığı görevini yürütüyordu.

Geçmişte TMSF ve BDDK yönetim kurullarında bulunan Prof. Dr. Yusuf Tuna ise son olarak Şekerbank’ta yönetim kurulu üyesi olarak görev yapıyordu.

Financial Times: Faiz indirimi kararına karşı oy veren oydu, ona ve ülkeye yazık

Türkiye'den bir bankacının demecine yer veren Financial Times, 'Faiz indirimi kararına karşı oy veren oydu, bu yüzden ona ve ülkeye yazık' yorumunu haberleştirdi.

İNDİRİME KARŞI OLANLAR GÖREVDEN ALINDI

Bloomberg’den Çağan Koç, konuya yakın kaynaklara dayandırdığı haberinde, “Görevden alınan Uğur Namık Küçük, son PPK toplantısında 100 baz puanlık faiz indirimine karşı çıkmıştı. Abdullah Yavaş ise Covid-19'a yakalandığı için oy kullanmamıştı. Kaynaklara göre Erdoğan'ın faiz indirim çağrılarıyla aynı fikirde olmayan isimler görevden alındı” ifadelerine yer verdi.

Reuters, geçen hafta geçtiği “Erdoğan son TCMB Başkanı’ndan da soğuyor” başlıklı haberde, “Kaynaklar, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın sadece yedi ay önce göreve getirdiği Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu'a güvenini kaybetme aşamasına geldiğini, son haftalarda iletişiminin de belirgin şekilde azaldığını söylediler.” ifadeleri yer almıştı.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, bu haberi yalanlamıştı.

Bloomberg Erdoğan TCMB faiz indirim görevden alma Merkez Bankası zirve

BAĞLANTILI HABERLER