Avukatın 'Soruşturma ön yargıyla yürütüldü' dediği davada HDP'li belediye eş başkanı tahliye edildi

Özer'in siyasi faaliyetlerle suçlandığını belirten avukatı, 'Bu salonda duruşmayı takip eden HDP'li başkanlar da yarın bu duruşmaya takiple suçlanacaklar' dedi, mahkeme tahliye kararı verdi.

30.05.2022 13:55    Güncelleme: 30.05.2022 13:58

Diyarbakır'da görevden alınan Bismil Belediyesi Eş Başkanı Gülşen Özer, tutuklu yargılandığı davanın duruşmasında tahliye edildi.

16 Mart'ta evine yapılan baskınla gözaltına alındıktan sonra tutuklanan Bismil Belediyesi Eş Başkanı Gülşen Özer hakkında "örgüt üyesi olmak" iddiasıyla birleştirilen dosyalardan oluşan davanın duruşması Diyarbakır 11'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü.

Avukatları Mehmet Emin Aktar, Serhat Karaşin ve Muhammed Serdar Özer'in hazır bulunduğu duruşmaya, Özer tutuklu bulunduğu Diyarbakır Kadın Kapalı Cezaevi'nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı. Duruşmayı, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır İl Eş Başkanları Zeyyat Ceylan ve Gülistan Atasoy, görevden alınan Bismil Belediye Eş Başkanı Orhan Ayaz ile Özer'in yakınları takip etti.

'BÜTÜN ETKİNLİKLERE MECLİS’TE GRUBU BULUNAN BİR PARTİNİN TEMSİLCİSİ OLARAK KATILDIM'

Davayla birleştirilen dosyaya ilişkin Kürtçe savunma yapan Özer, kendisinin Meclis'te grubu bulunan resmi bir siyasi partinin çeşitli kademelerinde görev alan biri olduğunu, suçlama konusu olan tüm eylem ve etkinliklere siyasi parti temsilcisi kimliğiyle katıldığını kaydetti. Suçlamaları kabul etmediğini dile getiren Özer, yasadışı herhangi bir eyleme katılmadığını belirterek, beraatını talep etti.

‘SUÇ OLUŞTURMAYAN FAALİYETLERDİR’

Özer'in avukatı Mehmet Emin Aktar, iddianamede müvekkilinin 36 ayrı etkinliğe katılmakla suçlandığını hatırlatarak, “Eksik yazmışlar. Müvekkilim 100'e yakın eylem ve etkinliğe katılmıştır. Bunlar suç oluşturmayan faaliyetlerdir" dedi. 

‘BU SALONDAKİ HDP’Lİ EŞ BAŞKANLAR DA YARIN BU DAVAYA KATILMAKLA SUÇLANIR’

Salonda bulunan HDP Diyarbakır İl Eş Başkanlarını işaret eden Aktar, "Bu salonda, müvekkilimin görev yaptığı siyasi partinin eş başkanları bulunuyor. Dışarıda da polis, muhtemelen onları kamera kaydına almışlar. Yarın haklarında dosya hazırlandığında, Gülşen Özer'in duruşmasına katılmakla suçlanacaklar. Bu dosyada ‘suç’ olduğunu öne sürülen fiiller de bunun gibi hazırlanmış şeylerdir. Kız istemeye gitmiş, taziyeye gitmiş, düğüne gitmiş, aileler arası husumetleri sonlandırmaya gitmiş. Bunlar suçlama konusu yapılmış. Müvekkilim birçok etkinliğe katılmıştır. Bunların hepsini unvanı doğrultusunda yapmıştır. Müvekkilimin suçluluğuna ilişkin kuvvetli suç şüphesi yoktur. Beraat ve tahliyesine karar verilmesini talep ediyorum" diye konuştu.

AVUKAT ÖZER: BÖYLE SUÇLAMA GÖRMEDİM

Avukat Serdar Muhammet Özer, müvekkiline yönelik söz konusu suçlamaların yargı politikasından kaynaklandığını, bu durumunda mevcut siyasi iklimle alakalı olduğunu söyleyerek, "Dosya kapsamında müvekkilin örgütsel faaliyetlere katıldığına dair herhangi bir görüntüleme yoktur. Haber bültenlerinden alınan birtakım değerlendirmeler vardır. 18 yıldır bu mesleği yürütmekteyim, böyle bir suçlama görmedim" dedi.

'SORUŞTURMA ÖNYARGIYLA YÜRÜTÜLMÜŞTÜR'

Avukat Serhat Karaşin ise, müvekkilinin siyasi parti çalışmaları kapsamına suçlama konusu yapılan eylemlere katıldığını, bunların suç olmadığına işaret ederek, "Bu kadar yasa dışı eylem yapılmışsa emniyet güçlerinin müsaade etmesi gerçekçi değildir. Çok bilinen haber sitelerinden çıktılar alınarak, yasa dışı örgüt mensubu olduğuna dair bir kanaat sunulmakta. Bunlar gerçekçi değildir. Bu soruşturma başından beri gerçekçi bir temelde yürütülmemiştir. Önyargı ile yürütülmüş bir soruşturmadır" ifadelerini kullandı.

MAHKEMEDEN TAHLİYE KARARI

Kısa bir aranın ardından mahkeme, Özer hakkında yurt dışı yasağıyla tahliyesine karar verdi. Duruşmayı 24  Ekim'e erteledi. (MA)

HDP Bismil Belediyesi eş başkan Gülşen Özer tahliye

BAĞLANTILI HABERLER