Yeterince uyuyor musunuz?

Uykunun önemine vurgu yapan Osman Müftüoğlu, bugünkü köşesinde yeterli uykunun nasıl alındığına dair okurların faydalanabileceği bir soru-cevap dizisine yer verdi.

05.03.2022 11:16    Güncelleme: 05.03.2022 17:01

Hürriyet yazarı Osman Müftüoğlu, bugünkü köşesinde uykuyu konu alarak yeterli uykunun vücuttaki faydalarını açıkladı. Müftüoğlu, yeterli uykunun nasıl alındığına dair okurların faydalanabileceği bir soru-cevap dizisi yazdı.

Mütfüoğlu'nun Hürriyet'te "Uykunuz yeterli mi" başlığıyla yayımlanan bugünkü yazısınındaki soru-cevapları şöyle:

 

BİR TEST
YETERİNCE UYUYOR MUYUM

DR. Matthew Walker’a göre, yeteri kadar uyuyup uyumadığınızı anlayabilmeniz için şu 5 soruya samimi ve net yanıtlar vermeniz lazım.

SORU1: Sabahları uyandıktan sonra saat 10’da ya da 11’de tekrar uyuyabilir misiniz? Cevabınız eğer “Evet” ise yeterli nitelik ya da nicelikte uyumuyor olduğunuzu düşünebilirsiniz.

SORU: 2 Öğleden önce kafein almadan (kahve, çay içmeden) optimal bir şekilde enerjik/etkin olabiliyor/kalabiliyor musunuz? Yanıtınız “Hayır” ise o zaman yaşadığınız “kronik uykusuzluk sorunu”nu reçetesiz bir ilaç/kafeinli bir içecek kullanarak hafifletmeye çalışıyor olabilirsiniz.

SORU 3: Uyanmak için saatinizi kurmamış olsaydınız, o saatten sonra uyumaya devam eder miydiniz? Soruya yanıtınız “Evet” ise kendinize izin verdiğinizden daha fazla gece uykusuna ihtiyacınız var demektir.

SORU 4: Kendinizi bazen bilgisayarda aynı cümleleri tekrar tekrar okurken buluyor musunuz? Eğer bu soruya da yanıtınız “Evet” ise dikkatli olun. Çünkü bu durum yorgun ve yeterince uyku alıp dinlenememiş bir beyine işaret ediyor olabilir.

SORU 5: Araba kullanırken son birkaç trafik ışığının rengini unuttuğunuz oluyor mu? Eğer bu soruya da “Evet” yanıtını vermişseniz dikkat düzeyinizi lütfen bir kat daha arttırın ve yetersiz uyku süresi sorununuz olup olmadığını daha bir dikkatle yeniden araştırın. Zira trafik ışıklarının rengini unutmak basit bir “dalgınlık meselesi” gibi kabul edilse de beyninizden gelen bir “uykusuzluk şikâyeti” gibi de düşünülebilir.

uyku osman müftüoğlu hürriyet

BAĞLANTILI HABERLER