Bilim Kurulu Üyesi Özlü: Omicron vakaları daha da artacak

Özlü ‘Türkiye'de neredeyse her gün bir uçak dolusu insan kaybediyoruz. Ölümcül vakalar var. Bazıları salgın bitmiş gibi davranıyor ama öyle değil’ diyerek tedbirli olunmasını istedi.

14.01.2022 10:52    Güncelleme: 14.01.2022 10:52

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, Omicron dalgasının yükseldiğini belirterek “Önümüzdeki günlerde daha da yükselecek. Oysa bazıları salgın bitmiş gibi davranıyorlar. Sanki her şey normale dönmüş gibi ama hiç öyle değil. Umarım bu yaşadığımız, son dalga olur. Beklentimiz o” dedi.

Türkiye’de baskın varyant haline gelen Omicron vakalarına ilişkin açıklama yapan Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, çoğu hastanın evde istirahat ederek hastalığı ayakta atlattığını ancak ağır semptomların da olduğunu söyledi. “Ciddi ağrılar oluyor. Kas ağrıları, sırt ağrıları, göğüs ağrıları, halsizlik, takatsiz çok belirgin, boğaz ağrısı oluyor, baş ağrısı oluyor. Sıkıntılı bir dönem; 5-6 gün, 1 hafta sürüyor. Onun için dikkatli olmakta fayda var. Hayatından 3-5 gün, 1 hafta çalınmış oluyor. Tabii bazıları da bu kadar rahat atlatamıyor” diye belirten Özlü, şöyle devam etti:

 “Yaşlılar, kronik hastalığı olanlar. Bağışıklığı baskılanmış olan kişilerde ağır seyredebilir. Hastane yatışı, yoğun bakım desteği gerektirebilir. Halen Türkiye'de neredeyse her gün bir uçak dolusu insan kaybediyoruz. Ölümcül seyreden vakalar var.”

Günlük vaka sayısı 75 bin 564; Bakan Koca 'Omicron Türkiye'de baskın varyant oldu' dedi

Son 24 saatte yapılan 410 bin 116 testte 75 bin 564 vaka tespit edildi. 153 kişi hayatını kaybederken, 51 bin 675 kişinin de tedavisi ve karantinası sona erdi.


‘BAZILARI SALGIN BİTMİŞ, HER ŞEY NORMALE DÖNMÜŞ GİBİ DAVRANIYOR’

“'Omicron' dalgasının yükselme konumundayız. Önümüzdeki günlerde daha da yükselecek. Oysa bazıları salgın bitmiş gibi davranıyorlar. Sanki her şey normale dönmüş gibi ama hiç öyle değil. Umarım bu yaşadığımız, son dalga olur. Beklentimiz o" diye konuştu.
Klinik değişikliklere göre de izolasyon- karantina sürelerinin değiştiğini kaydeden Prof. Dr. Özlü, şunları söyledi: "Omicron varyantıyla birlikte bu virüsün davranışı değişiyor. Delta varyantı daha farklıydı, ilk salgın ortaya çıktığında gördüğümüz Wuhan’dan yayılan virüs daha farklıydı. Bu klinik değişikliklere göre de bu izolasyon- karantina süreleri değişiyor. Bu gördüğümüz varyant, çok daha kısa süre içinde semptomatik hale geliyor ve daha kısa süre içerisinde de bulaştırıcılığını kaybediyor. Dolayısıyla 1 haftalık süre aslında çoğu vakanın virüsü temizlenmiş oluyor. Bulaştırıcılık en azından büyük oranda ortadan kalkmış oluyor. Elbette daha uzun sürenler var. 14 gün, 20 gün, 1 ay bulaştırıcılık devam eden vakalar var ama bunlar çok nadir optimal süre şu an itibarıyla bu varyant da 7 gün yeterli gibi görünüyor. Tabi insanımızın işini, gücünü aksatmamak, hayatı durdurmak için bu süreyi ihtiyaca göre optimize etmek gerekiyor. O amaçla yapılmış bir çalışma” dedi. (DHA)

Bilim Kurulu Prof. Dr. Tevfik Özlü Omicron

BAĞLANTILI HABERLER