Biden'dan kürtaj kararı tepkisi: Amerika'yı 150 yıl geriye götürdü

ABD Başkanı Joe Biden, Yüksek Mahkeme'nin kürtajı anayasal hak olmaktan çıkarmasına tepki göstererek, 'Yüksek Mahkeme Amerika'yı tam anlamında 150 yıl geriye götürdü' dedi.

24.06.2022 21:07    Güncelleme: 24.06.2022 21:07

ABD Başkanı Joe Biden, Yüksek Mahkeme'nin ülke genelinde kürtaj hakkını anayasal olarak garanti altına alan 1973 tarihli "Roe-Wade kararını" iptal etmesinin ardından Beyaz Saray'da bir konuşma yaptı.

ABD'de kürtaj anayasal hak olmaktan çıkarıldı

ABD Yüksek Mahkemesi, 1973 tarihli 'Roe-Wade kararı'nı iptal etti. Buna göre, kürtaj ülke genelinde anayasal bir hak olmaktan çıkarılarak eyaletlerin inisiyatifine bırakıldı.

Bu kararın ülke tarihi için "önemli bir an" olduğuna dikkati çeken Biden, "Bugün Yüksek Mahkeme, Amerikan halkının anayasal hakkını elinden aldı. Ülkemiz ve mahkeme için üzücü bir gün" ifadelerini kullandı.

Biden, mahkemenin aldığı karar ile kadınların haklarının kısıtlanmadığını, tamamen elinden alınıldığını dile getirerek, "Şu anda Roe kararı artık yok. Açık konuşayım; bu ülkenin kadınlarının sağlığı ve hayatı artık tehdit altında." yorumunda bulundu.

'MİLYONLARCA KADININ HAYATINI TEHLİKEYE ATIYORLAR'

Kadınların haklarını korumak için elinden geleni yapacağını vurgulayan Biden, "Kürtajı yasaklayan eyalet yasaları bugün otomatikman yürürlüğe girmiş oldu. Milyonlarca kadının hayatını tehlikeye atıyorlar. Bir kadının sağlığını koruduğu için cezalandırılması çok kötü." dedi.

Biden, elindeki yetkilerin kısıtlı olduğuna işaret ederek, kürtajın federal bir hak olarak tanınması için Kongreye çağrıda bulundu.

Yüksek Mahkeme önünde devam eden protestolara da değinen Biden, "Bu konuyu ne kadar önemserseniz önemseyin, protestolarınız barışçıl olsun. Kimseyi korkutma yok. Şiddet asla kabul edilemez. Tehdit ya da gözdağı ifade özgürlüğü değildir. Şiddetin her türüne karşı durmalıyız." değerlendirmesini paylaştı.

ABD Yüksek Mahkemesi, bugün ülke genelinde kürtaj hakkını anayasal olarak garanti altına alan 1973 tarihli "Roe-Wade kararını" iptal ederek konuyu eyaletlerin inisiyatifine bırakmıştı.

Biden kürtaj kararı Yüksek Mahkeme

BAĞLANTILI HABERLER