ABD'de Georg Floyd'un ölüm yıl dönümünde polisin yetkilerini kısıtlayan kararname

Biden, George Floyd'un polis şiddetiyle öldürülmesinin yıl dönümünde güvenlik güçlerinin güç kullanımının kısıtlanmasına ve hesap verebilirliğine ilişkin bir kararname imzaladı.

26.05.2022 07:29    Güncelleme: 26.05.2022 07:29

Foto: Reuters / Biden, polisin yetkilerini kısıtlayan kararnameyi imzalarken


ABD Başkanı Joe Biden, siyah vatandaş George Floyd'un polis şiddetiyle öldürülmesinin 2. yıl dönümünde federal güvenlik güçlerinin güç kullanımının kısıtlanmasına ve hesap verebilirliğine ilişkin bir kararname imzaladı.

Biden, Beyaz Saray'da Floyd'un öldürülmesinin ikinci yılına ilişkin bir konuşma yaptı.

Konuşmasının başında dün Teksas'ta yaşanan silahlı saldırıya değinen Biden, ilerleyen günlerde eşiyle beraber Teksas'ı ziyaret edeceğini aktardı.

Floyd'un ölümünün üzerinden 2 yıl geçtiğini belirten Biden, "Anlamlı bir polis reformu yapılması için elimdeki tüm yetkileri kullanacağım" dedi.

POLİSİN YETKİLERİ KISITLANACAK, HESAP VERİLEBİLİRLİKLERİ ARTACAK

Biden, halkın polise güveninin toplumun temelini oluşturduğunu belirterek, federal polislerin aşırı güç kullanımını yasaklayan kararnamenin önemine işaret etti.

Söz konusu kararname, federal polis güçlerinin güç kullanımını kısıtlarken, polislerin yaptıklarına ilişkin hesap verebilirliklerini de artırıyor.

GEORGE FLOYD CİNAYETİ

Minnesota'nın Minneapolis kentinde, polis memuru Derek Chauvin'in, 25 Mayıs 2020'de, 46 yaşındaki siyahi George Floyd’u dolandırıcılık şüphesiyle gözaltına aldığı sırada, 9 dakika 29 saniye boyunca diziyle boynuna basarak ölümüne neden olması ülke ve dünya gündemine damga vurmuştu.

Dakikalarca "nefes alamıyorum" diye yalvaran Floyd'un olayla ilgili görüntüleri ülkede siyahlara yönelik polis şiddeti tartışmalarını alevlendirmiş ve birçok şehirde aylarca süren şiddetli protestolara neden olmuştu.

Floyd'un ölümüne neden olmakla suçlanan Chauvin, hakkında açılan 2. ve 3. dereceden cinayet ve 2. dereceden adam öldürme suçlamalarıyla yargılanarak 22,5 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

George Floyd ABD Biden kararname polis yetkisi

BAĞLANTILI HABERLER