21 kişinin öldürüldüğü okulu ziyaret eden Biden'a çağrı: Silahlanmaya karşı bir şeyler yap

Texas'ta 18 yaşındaki silahlı bir çocuğun 19'u öğrenci 21 kişiyi öldürdüğü ilkokulu ziyaret eden ABD Başkanı Biden'a, silahlanmaya karşı harekete geçme çağrısında bulunuldu.

30.05.2022 08:31    Güncelleme: 30.05.2022 08:32

Foto: Voice of America


ABD Başkanı Joe Biden, eşi Jill Biden ile Texas'ın Uvalde kentinde 18 yaşındaki silahlı bir saldırganın 19'u öğrenci 21 kişiyi öldürdüğü Robb İlkokulu'nu ziyaret ederek, okulun önünde düzenlenen anmaya katıldı.

Başkan Biden, eşiyle birlikte okulun önündeki anma alanına çiçek bıraktı.

Türkiye ve dünyada silahlanmada artış

İsviçre merkezli Small Arms Survey'e göre Türkiye'de silah sahibi olanların sayısı artıyor. 2007 yılında Türkiye'de her 100 kişiye 12.5 silah düşerken, bu oran 2017'de 16.50'ye çıktı.


Okulu ziyaretinden sonra Biden çifti, kentteki Katolik kilisesinde, saldırıda öldürülenler için dua ayinine katıldı.

Daha önce okul yöneticileriyle görüşen Biden ayin sonrasında, saldırıda hayatını kaybedenlerin aileleri ve acil yardım görevlileriyle bir araya geldi.

Biden'dan Texas'ta 21 kişinin öldüğü saldırıya dair açıklama: ABD'de böyle şeyler olmamalı

ABD Başkanı Biden 21 kişinin öldüğü okul saldırısına ilişkin silah almanın kolay olmaması gerektiğini belirterek, ‘Biz neden bu kıyımla yaşamak zorundayız?’ diye sordu, 'yoruldum' dedi.


AİLELER BİDEN’A SESLENDİ: SİLAHLANMAYLA İLGİLİ BİR ŞEY YAP

Okulun bahçesinde ve kilisenin önünde birçok vatandaş Biden'a çağrıda bulunarak, silah alım düzenlemeleriyle ilgili ‘bir şeyler yapmasını’ istedi.

18 yaşındaki Salvador Ramos, AR-15 tipi otomatik saldırı silahıyla 24 Mayıs'ta Uvalde kasabasındaki Robb İlkokulu'na saldırı düzenlemiş, aynı sınıftan 19’u çocuk ve 2 öğretmeni vurarak öldürmüştü.

Saldırıyla ilgili incelemeler sürerken, çocukların aileleri, polisi saldırgana zamanında müdahale etmemekle eleştiriyor.

ABD'de 21 kişiyi öldüren saldırgan, saldırı düzenleyeceğini sosyal medyada duyurmuş

Texas Valisi Abbott, saldırgan Salvador Ramos'un saldırıdan yarım saat önce önce büyükannesini vuracağını, sonra da bir ilkokula saldıracağını internette yazdığını açıkladı.

 

ABD Texas Biden silahlanma Uvalde Robb İlkokulu silahlı saldırı

BAĞLANTILI HABERLER