Bakırköy Kadın Cezaevi'nde koğuş baskınları

Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi'nde tutulan Esma Başkale, odalarının keyfi olarak basılarak, ölümle tehdit edildiklerini aktardı.

19.03.2022 10:23    Güncelleme: 19.03.2022 10:23

Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi'nde tutulan Esma Başkale, dün ailesini arayarak odalarının gardiyanlar tarafından basıldığını ve ölümle tehdit edildiklerini aktardı. Abla Melek Başkale, kardeşinin her Cuma olduğu gibi dün de kendilerini aradığını ve gardiyanların koğuşlara “arama” adı altında baskın düzenlediği bilgisini paylaştığını söyledi.  

'SİZE RAHAT VERMEYECEĞİZ' 
 
Kardeşinin baskın yapan 15'i aşkın gardiyanın, "Size rahat vermeyeceğiz. Haftada bir gün değil, her gün koğuşu basacağız" dediğini belirten abla Başkale, "Tutukluları ölümle tehdit eden gardiyanlar ayakkabılarıyla masalara çıkıp, eşyaları dağıtmış. Kardeşim 'arama' adı altında yapılan baskınların operasyonlara dönüştüğünü ve kabul etmediklerini aktardı. Gardiyanlar fiziki müdahalede bulunuyormuş. Yine Tutukluların kitaplarını yırtıyorlarmış" diye belirtti.

Newroz öncesi cezaevinde bilinçli bir politika izlendiğini söyleyen Başkale, "Bundan kaynaklı tutuklular ister istemez savunma pozisyonuna geçmiş. Onların bu baskıcı yaklaşımlarını kesinlikle kabul etmediklerini söylediler. En küçük bir şeyde haklarında soruşturma açıldığını, disiplin cezaları verildiğini aktardı. Birinci ve ikinci cezaevi müdürüne durumu iletmelerine rağmen cevap alamadıklarını ve idare tarafından baskı gördüklerini paylaştı” dedi.  

Aileler olarak kendilerinin de bu durumdan rahatsız olduklarını ve bu baskıları kabul etmediklerini belirten abla Başkale, kamuoyuna duyarlılık çağrısında bulundu. (MA)
 

Newroz cezaevi baskın Bakırköy koğuş

BAĞLANTILI HABERLER