Avukatların neden gözaltına alındığı belli oldu

Seçim güvenliği komisyonu listesinin bir dernekre yapılan aramada bulunması üzerine avukatlar gözaltına alındı.

20.11.2020 22:17    Güncelleme: 20.11.2020 22:17

ARTI GERÇEK- Bu sabah Diyarbakır merkezli yürütülen soruşturmada çok sayıda avukatın gözaltına alınmasının gerekçesi ortaya çıktı. Diyarbakır Barosu tarafından oluşturulan seçim güvenliği merkezlerinde görev alan avukatların adının yer aldığı listenin daha önce arama yapılan bir deneğin binasında bulunması operasyona gerekçe yapıldı.

14 bölge barosunun imzasıyla yapılan açıklamada soruşturmada gizlilik kararı bulunduğu ancak "arama ve el koyma kararları" ile şimdiye kadar alınan ifadelerden yola çıkılarak gerekçenin öğrenildiği belirtildi.

Seçim güvenliğini sağlamak amacıyla barolar tarafından kurulan seçim güvenliği merkezlerinde görev alan avukatların gözaltına alınmasının hukuk güvenliğinin ihlali olduğunu değerlendiren baroların açıklamasında şöyle denildi:

"​Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında sabah saatlerinde aralarında 32 meslektaşımızın da bulunduğu STK temsilcileri hakkında eş zamanlı olarak ev aramaları yapılarak, haklarında yakalama ve gözaltı kararı verilmiştir. Soruşturma içeriğinin gizli olması nedeniyle arama- el koyma kararlarından ve şimdiye kadar alınan ifadelerden, seçim döneminde seçim güvenliği için Diyarbakır barosu tarafından kurulan seçim güvenliği merkezleri tarafından yapılan görevlendirmeler kapsamında görev alan meslektaşlara  ait listenin daha önce arama yapılan bir dernekte bulunmuş olmasından dolayı bir soruşturmanın yürütüldüğü öğrenilmiştir. 

Ulusal ve uluslararası mevzuatta temel bir insan hakkı olarak tanınan seçme ve seçilme hakkının şeffaf ve serbest irade ile yapılmasını sağlamak, seçmen iradesinin sakatlanmasını ve baskı altına alınmasını önlemek ve meşruiyet tartışmalarına zemin bırakmamak amacıyla barolar tarafından kurulan ve tamamen bağımsız olan seçim güvenliği merkezlerinde görev alan meslektaşların isim listesinin bir dernekte bulunmasından kaynaklı yapılan soruşturma kapsamında, özellikle yargı reformu tartışmalarının yürütüldüğü bir süreçte 100’e yakın STK temsilcileri ile birlikte meslektaşlarımız hakkında gözaltı ve yakalama kararlarının alınması hukuk güvenliğinin ihlali olarak değerlendirilecektir.

​'İFADEYE ÇAĞRILABİLİRLERDİ'

Yürütülen soruşturmanın gizliliği de gözetilerek gerekçesini ilerde tartışma ve eleştirme hakkımızı baki tutarak özellikle meslektaşlarımızın mesailerinin bir çoğunu adliyede geçirmeleri, yürütülen soruşturmanın gizli olduğu (Hangi delillerin olduğu veya hangi delillerin karartılma durumu olduğu hiçbir şüpheli tarafından bilinmez iken-) Tüm dünyada Covid -19 salgınının yaygınlaştığı ve davet usulü ile de soruşturmanın yürütebileceği bilinmekte iken ev aramalarının yapılması sivil toplum faaliyetlerinin engellenmesi ve hukuki güvencenin ihlali olarak görülmektedir. 

​Tüm vatandaşların yasalarımızdan kaynaklı hak ve ödevlerini huzur ve barış içerisinde sürdürmesinin yegane yolu hukuk güvenliğinin sağlanması ile mümkündür. Bu nedenle yürütülen soruşturma nedeniyle gözaltına alınan meslektaşlarımız ve STK temsilcilerinin derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz. 

Adıyaman Barosu 
Ağrı Barosu 
Batman Barosu 
Bingöl Barosu 
Bitlis Barosu 
Dersim Barosu
Diyarbakır Barosu
Hakkari Barosu
Mardin Barosu 
Muş Barosu 
Siirt Barosu 
Şanlıurfa Barosu 
Şırnak Barosu 
Van Barosu 

(HABER MERKEZİ)


BAĞLANTILI HABERLER