Avukat Cihan Aydın: Zülal Erdoğan lehine AYM aday adaylığından feragat ettim

Avukat Cihan Aydın, Anayasa Mahkemesi üyeliği aday adaylığından, avukat Zülal Erdoğan lehine çekildiğini açıkladı ve kadın adaylara destek çağrısı yaptı.

07.01.2022 23:06    Güncelleme: 08.01.2022 01:03

Diyarbakır Barosu'nun eski başkanı avukat Cihan Aydın, Anayasa Mahkemesi'ne Meclis'ten seçilecek üç üyelik için yaptığı aday adaylığı başvurusundan feragat ettiğini duyurdu.

Avukat Aydın, sosyal medya hesabından yayınladığı açıklamasına, "Anayasa Mahkemesi üyeliği için yapmış olduğum aday adaylık başvurusundan kadın örgütlerinden gelen çağrı üzerine, Av. Zülal Erdoğan Bilal lehine feragat ettiğime dair açıklama aşağıda kamuoyuna sunulmuştur. Saygıyla" notunu ekledi. Aydın, üyeleri erkeklerden oluşan Anayasa Mahkemesi'de kadın temsiliyeti için yapılan çağrılar nedeniyle bu kararı aldığını belirterek, seçimde oy kullanacak meslektaşlarına kadın adaylara destek verme çağrısında bulundu.

Anayasa Mahkemesi’nin ‘erkeklik’ meselesi ve baro başkanlarının sorumluluğu

Bugüne kadar AYM üyeliği yapmış olan 116 emekli ve 15 mevcut üyeden, yani 131 kişiden yalnızca 5’i, yani yüzde 3,8’i kadın. Bu tablo utanç verici değilse, nedir?

KRİTİK SEÇİM

Avukat kökenli Anayasa Mahkemesi (AYM) Üyesi Celal Mümtaz Akıncı'nın yaş haddinden emekliye ayrılacak olması nedeniyle baro başkanları, TBMM'nin seçmesi için üç aday belirleyecek. Başkanların belirleyeceği üç adayın kim olacağı, bunlar içinden hangi ismin üye olarak seçileceği, doğrudan AYM'deki dengeleri etkileyecek. Şu an 6 muhalif üyeye karşılık 9 çoğunluk üyenin olduğu AYM'de yeni seçilecek üyenin iktidara yakın olması halinde bu durum HDP kapatma davası gibi kritik dosyaları etkileyecek.

TBMM'den iktidara yakın bir isim seçilirse, Yüksek Mahkeme'deki denge 5'e karşılık 10 olacak. Bu durum HDP hakkında açılan kapatma davasını doğrudan etkileyebilecek. Çünkü kapatma kararı için üçte iki çoğunluk aranıyor. Yani 10 üyenin oyu, kapatma kararı için yeterli olacak.

Baro başkanlarının 'AYM'deki dengeleri etkileyecek' kritik seçimi

83 baro başkanının, emekliye ayrılacak olan Celal Mümtaz Akıncı'nın yerine seçilmesi amacıyla TBMM'ye göndereceği üç adaydan birinin seçimi, AYM'deki dengeleri etkileyecek.

 

Anayasa Mahkemesi Cihan Aydın Zülal Erdoğan Aday adaylığı Celal Mümtaz Akıncı

BAĞLANTILI HABERLER