Firmalar asgari ücret zammını fırsata çevirdi: Zam yüzde 40'ları aşabilir

Asgari ücret zammının ardından firmalar ürünlerine ne kadar zam yapacaklarını belirlemeye çalışıyor. Sanayiciler, 'Rekabetin yaşanmadığı alanlarda zam yüzde 40'ları aşabilir' dedi.

07.07.2022 06:24    Güncelleme: 07.07.2022 06:30

Asgari ücrete gelen yüzde 29.3’lük artış, özel sektörde zam hareketliliği başlattı. Şirketler, yükselen hammadde fiyatlarının yanı sıra artan ücret maliyetlerini hesaplayıp ürünlerine ne kadar zam yapacaklarını belirlemeye çalışıyor.

Sanayiciler, asgari ücrete yapılan ara zammın ürün fiyatlarına yansımasının kaçınılmaz olduğunu, hemen her firmada şu anda zammı yapıp yapmamaya değil, zam oranını belirlemeye kafa yorulduğunu belirtiyor.

‘REKABETİN YAŞANMADIĞI ALANLARDA ZAM YÜZDE 40'LARI AŞABİLİR’

Sözcü’de yer alan Erdoğan Süzer’in haberine göre sanayiciler, “Asgari ücretteki artışın fiyatlara yansıması emek yoğun işlerde daha yüksek, teknoloji yoğun işlerde daha düşük olacak. Fiyat artışlarında asgari ücretin üzerinde maaş alan işçilere yapılacak zam oranı çok önemli. Birçok firma bu kesime yüzde 30 yerine daha düşük zam yapmayı planlıyor. Rekabetin yaşanmadığı alanlarda zam yüzde 40'ları aşabilir. Rekabet olan işlerde çok fazla yansıma beklemiyoruz. Fiyatı devlet tarafından belirlenen işlerde ise iktidara büyük bir zam talebi yağacaktır.”

‘FİRMALAR DA TOPLUM DA FAKİRLEŞTİ'

Anadolu Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Hüseyin Kutsi Tuncay, zammı fiyatlara yansıtmakta çok zorlanacaklarını söyledi. Tuncay, “Asgari ücret zammı muhakkak fiyatlara yansıtılacak. Ancak işletmelerimiz de toplum da hızla fakirleşiyor. Cirolarımız adet bazında düştü. Maliyeti birebir fiyatlara yansıtırsan ürettiğimizi satabilecek miyiz, bilemiyoruz” dedi.

Asgari ücret ürün zam Firma Sanayi yüzde 40

BAĞLANTILI HABERLER