Araplar talip olmuştu: Türk Hava Yolları hisselerini kim uçuruyor?

Türk Hava Yolları hisse senetlerinin son bir ayda yüzde 40 prim yapması dikkat çekerken, THY’nin yıllık primi ise yüzde 100'ün üzerinde bulunuyor.

17.01.2022 10:37    Güncelleme: 17.01.2022 10:45

ARTI GERÇEK - Türk Hava Yolları hisse senedi borsada son bir haftada yüzde 13 prim yaparken, yine son bir ayda ise yüzde 40 prim yaptı.

paramedya.com.tr sitesinde yer alan habere göre, hisse senedinde son bir ayda yaklaşık 20 milyon lot net alım yapıldı. Alımların yurtdışı merkezli olduğu iddia ediliyor. Ancak, borsa kulislerinde ise bu alımların Ankaralı bir iş insanı tarafından toplandığı iddia ediliyor.

Hisse senedi geçen yıla 12 liradan başlamıştıı. Yıllık primi ise yüzde 100’ün üzerinde bulunuyor. THY, hisse senedinin takas çoğunluğu ise Citibank yabancıda bulunuyor. Tüm dolaşımdaki hisselerin yüzde 25’ine denk gelen hisse bu kurumun takasında bulunuyor. Yine yüzde 11.84’lük bölüm de bir başka yabancı kurum olan Deutsche Bank’ta tutuluyor.

Geçen hafta, Financial Times gazetesi, Abu Dabi Kalkınma Holdingi'nin (ADQ) Başkanı Muhammed Hasan el Suwaidi ile yaptığı bir röportajı yayınlamış, Suwaidi, Türkiye Varlık Fonu'yla -Fon'un kendi portföyünde bulunan bazı şirketler dahil- 'birkaç fırsat' üzerindeki görüşmelerin çoktan başladığını açıklamıştı.

10 anlaşma imzalayan Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Varlık Fonu'nda bulunan şirketlerle de görüştü. BAE'nin Varlık Fonu'nda göz koyduğu şirketler arasında THY de bulunuyor.

 

Türk Hava Yolları hisse senetleri yüzde 40 prim THY Araplar

BAĞLANTILI HABERLER