Antalya'daki depremin ardından Naci Görür’den uyarı: Bölge hareketli

Antalya'da dün sabah saatlerinde meydana gelen 4.3 büyüklüğündeki depremi yorumlayan Prof. Dr. Naci Görür, bölgedeki deprem hareketliliğine dikkat çekti.

08.08.2022 08:23    Güncelleme: 08.08.2022 08:23

Dün sabah saatlerinde Antalya'nın Kaş ilçesi merkezli 4.3 büyüklüğünde korkutan deprem meydana geldi. Herhangi bir olumsuz ihbarın bulunmadığı açıklanan afeti, deprem uzmanı yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür yorumladı.

Antalya açıklarında 4.3 büyüklüğünde deprem

Antalya'nın Kaş ilçesi açıklarında 4.3 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Görür, depremin bu yörede karada görülen KD-GB yönlü fayların denizdeki devamları üzerinde olabileceğini belirtti. Görür, “Bu öğlen Bayındır-Kaş/Antalya açıklarında 4,3 deprem oldu. Deprem bu yörede karada görülen KD-GB yönlü fayların denizdeki devamları üzerinde olabilir. Biliyorsunuz daha güneydeki Helen-Kıbrıs Dalma-Batma Zonu hep hareketli. Sevgiyle” bilgilendirmesinde bulundu.

     

‘RİSK VAR’

Prof. Dr. Naci Görür, geçtiğimiz hafta Düzce'de meydana gelen 4.2 büyüklüğündeki depreme dikkat çekerek, “İkinci bir deprem de Sarıçökek- Kaynaşlı, Düzce’de. 4,3 büyüklükte ve KAF üzerinde. Deprem üreten fay kesimi 1999’da Bolu Dağı Tüneline kadar kırılmıştı. Bu fay kesiminin Bolu ovasını kesip KAF ile birleştiği yer henüz kırılmadı. Burada sanırım risk var. Sevgiyle” ifadelerini kullanmıştı.

Düzce’de 4.2 büyüklüğünde deprem oldu

Düzce merkezde deprem oldu. Depremin büyüklüğünü AFAD ve Kandilli Rasathanesi 4.2 olarak açıkladı.

Antalya Deprem hareketli bölge Risk

BAĞLANTILI HABERLER