Ankaralı kadınlar: Geceleri de meydanları da terk etmiyoruz

Kadınlar Ankara'da düzenledikleri 14. Feminist Gece Yürüyüşü'nde savaşı, sömürüyü, transfobiyi ve AKP'yi protesto etti.

08.03.2020 23:18    Güncelleme: 08.03.2020 23:18

Ankara’da 14'üncüsü düzenlenen 'Feminist Gece Yürüyüşü'nde binlerce kadın ve LGBTİ+ Sakarya Caddesi'nde bir araya geldi. 'Patriyarkanın belasıyız feminist isyandayız' pankartı açan kadınlar, 'Yaşasın 8 Mart', 'Beden bedendir fizik kuantumdur', 'Tanrım eril kullarını sen affetsen ben affetmem', 'Trans cinayetleri politiktir', 'Kadınlar sokakta feminizm isyanda', 'Tabuları yıkarım bulaşıklara karışmam' ve 'Dünyayı istiyoruz kırıntıları değil' dövizleri taşıdı.

Sakarya Caddesi'nde şarkılar eşliğinde dans eden kadınlar, daha sonra zılgıtlar ve sloganlarla yürüyüşe geçti. Yürüyüş boyunca 'Geceleri de sokakları da meydanları terk etmiyoruz', 'Gelsin baba, gelsin koca, gelsin cop, inadına isyan', 'Erkek adalet değil gerçek adalet', 'Biz durursak dünya durur', 'Aile değil kadınız, kadınız isyandayız' ve Türkçe, Arapça ve Kürtçe olarak 'Kadın yaşam özgürlük' sloganları atıldı. Yaklaşık 65 gündür kayıp olan Gülistan Doku'nun duruma dikkat çeken kadınlar, 'Gülistan Doku nerede?' diye sordu.

POLİS, LGBTİ BAYRAĞINa GARİP BİR ŞEKİLDE EL KOYDU

Kadınlar, valilik yasaklamasına rağmen sık sık savaş karşıtı sloganlar attı. Sakarya Caddesi'nde ara sokakları dolaşırken meşaleli yürüyüş gerçekleştiren kadınlara, kafelerden ve birçok işyerinden de slogan ve alkışlarla destek geldi. Yürüyüş sırasında bir polis eylemcilerin taşıdığı LGBTİ+ bayrağını alarak, alandan koşarak uzaklaştı.

Sloganların, şarkıların susmadığı ve renkli dövizlerin taşındığı kısa yürüyüşün ardından tekrar Sakarya Meydanı'na gelen kadınlar, burada Kürtçe şarkılarla halaya durdu. Ardından kadınlar adına yapılan ortak bir açıklama Kürtçe, Türkçe ve Arapça okundu.

'GÖÇMEN KADINLARIN YANINDAYIZ'

AKP iktidarının kadınların haklarını ve özgürlüklerini hedef alan sistematik saldırıları karşısında mücadelelerin geriletilmesine izin verilmeyeceği belirtilen açıklamada, "Kutsal aile içinde tanımlanan makbul kadın olmayacağız. Biz kadınlar hakkında karar vermek ne erkeklere ne de devlete düşer. Bu hayat bizim. Bugün tüm dünyanın gözü önünde göçmenlere yönelik en ağır insanlık suçları işleniyor. Türkiye’deki göçmen ve sığınmacıların yarısından çoğu kadın. Türkiye’de göçmen kadın olmak yoksulluk demek, emek sömürüsüne ayrımcılığa, erkek şiddetine uğramak demek. Bu şiddet sarmalına karşı göçmen kadınların yanındayız" denildi.

‘BARIŞTA ISRAR EDEN KADINLARIZ'

Açıklamanın devamında, "Biz özgürlüklerimizi gasp edilirken direnmekten ve barıştan ısrar etmekten vazgeçmeyen kadınlarız. Kürt kadınları her dönem daha da zorlaşan mücadele alanlarında direnişe devam ederken, hep bir ağızdan yılmadan, ısrarla 'Jin jiyan azadi' demeye devam edeceğiz. Cinsiyetçiliğe, militarizme, savaş, sömürüye erkek egemenliğe, homofobiye, bifobiye, transfobiye devlet şiddetine erkek şiddetine tacize, tecavüze hep birlikte hayır diyoruz. Boyun eğmiyoruz. Tüm dünyada sistematik saldırılara, muhafazakarlaşma ve biz kadınları hedef alan politikalar karşısında dünyanın dört bir yanında büyüyerek gelen feminist mücadelemizle biz kazanacağız. Patriyarkayı alt edeceğiz. Boyun eğmedik, eğmeyeceğiz. Patriyarkaya karşı mücadelemiz devam edecek. Geceleri de sokakları da terk etmiyoruz. Yaşasın feminist dayanışma" ifadelerine yer verildi.

(MEZOPOTAMYA AJANSI)

14. Feminist Gece Yürüyüşü Ankara Kadın eylemi LGBTİ+ AKP Valilik yasağı Kürt kadınlar Barış Savaş

BAĞLANTILI HABERLER