Ankara, Ukrayna tahılının ihracatı için Moskova ve Kiev ile müzakere halinde

Ukrayna, küresel gıda krizinin büyümemesi adına tahılının Türkiye üzerinden ihraç edilebilmesi için bir takım girişimlerde bulunuyor.

26.05.2022 23:02    Güncelleme: 26.05.2022 23:02

Rusya'nın Ukrayna'ya başlattığı savaş sebebiyle Ukrayna Karadenizdeki liimanlarını kullanamaıyor. Ukrayna'nın depolarında bekleyen milyonlarca ton tahıl ihraç edilememesi küresel gıda krizinin büyümesi adına büyük tehdit oluşturuyor.

Ukrayna'nın tahıl ihracatı için başlattığı grişşimler arasında Ukrayna tahılının Türkiye üzerinden ihraç edilebilmesi de yer alırken Türkiyeli yetkililer, Ankara'nin Ukrayna tahılının ihracatı için Moskova ve Kiev ile müzakere halinde olduğunu bildirdi. Reuters haber ajansına konuyla ilgili bilgi veren üst düzey bir Türk yetkili, "Türkiye, Ukrayna tahılının ihracatı için hem Rusya, hem de Ukrayna ile görüşüyor. Türkiye üzerinden açılacak bir koridorla bu tahılın hedeflenen pazarlara ulaşmasına yönelik bir talep var. Müzakereler devam ediyor" dedi.

DW Türkçe’nin aktardığı habere göre; Ukrayna'nın Karadeniz'deki limanları, Rusya'nın bu ülkeye yönelik saldırılarını başlattığı Şubat ayından bu yana kullanılamıyor ve limanlardaki depolarda 20 milyon tondan fazla tahıl olduğu belirtiliyor. Rusya ile birlikte küresel buğday arzının yaklaşık üçte birini Ukrayna'dan tahıl ihracatı yapılamaması nedeniyle küresel çapta gittikçe büyüyen bir gıda krizi yaşanıyor.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Andrey Rudenko, Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Batı'nın ülkesine yönelik bazı yaptırımları kaldırması karşılığında Moskova'nın gıda taşıyan gemiler için koridor açmaya hazır olduğunu dile getirmişti.

ALMANYA DA DESTEK VERMEYE HAZIR

Alman Demiryolları İşletmesi (Deutsche Bahn), Ukrayna'nın tahıl ihracatına destek vereceğini duyurdu. Alman Yazı İşleri Ağı'na (RND) konuya dair açıklamalarda bulunan Deutsche Bahn (DB) Cargo Yönetim Kurulu Başkanı Sigrid Evelyn Nikuta, "Dünyanın bazı bölgelerinde yaşanması muhtemel olan açlık krizi ve milyonlarca ton Ukrayna tahılının ihracatına olan ihtiyaç nedeniyle, Almanya hükümeti ile birlikte DB Cargo olarak biz daha fazla iş üstlenip daha çok nakliye tren seferi organize edeceğiz" dedi.

"Şirket olarak sosyal sorumluluğumuz gereği yapmamız gereken ne varsa yapıyoruz" ifadelerini kullanan Nikuta, DB Cargo'nun Polonya ve Romanya'da kendine bağlı şirketler araçılığıyla halihazırda her gün çeşitli limanlara tahıl taşıyan çok sayıda tren seferi organize ettiğini bildirdi. Sigrid E. Nikuta, bir sonraki adımın Ukrayna'nın tarım ihracatının artırılması olacağını ve hedeflerinin Kuzey Denizi, Karadeniz ve Akdeniz'deki limanlara kalıcı bağlantılar kurmak olduğunu ifade etti. 

Birleşmiş Milletler (BM) Gıda ve Tarım Örgütü'nün (FAO) verilerine göre Ukrayna'daki depolarda şu an ihraç edilmeyi bekleyen toplam 25 milyon ton tahıl bulunuyor. Karadeniz'deki limanları Rus ablukası altında olduğu için ihracatını buradan yapamayan Kiev, acil bir biçimde alternatif rotalar arıyor.

Rusya Ukrayna Türkiye tahıl tahıl ihracatı

BAĞLANTILI HABERLER