Ankara Metrosu'nda artık klasik müzikle yolculuk var

EGO Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Yurtalp Erdoğdu, Kızılay-Koru hattında hayata geçirilen klasik müzik yayınını aşama aşama tüm metro istasyonlarında uygulamayı düşündüklerini belirtti.

20.01.2022 12:11    Güncelleme: 20.01.2022 12:25

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Başkentlilerin seyahatleri sırasında müzik dinlemelerini sağlamak amacıyla yeni bir uygulamayı hayata geçirdi. Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi (İLEF) ile iş birliği yapan EGO Genel Müdürlüğü, vatandaşlardan gelen yoğun talep üzerine Ankara Metrosu’nda klasik müzik yayınına başladı.

Daha önce amatör müzisyenlere Metro ve ANKARAY istasyonlarının kapılarını açan EGO Genel Müdürlüğü, şimdi de Ankara Metrosu’nda klasik müzik yayını başlattı.

İLK MÜZİK YAYINI KIZILAY-KORU HATTINDA BAŞLADI

EGO Genel Müdürlüğü, vatandaşlardan gelen yoğun talep üzerine klasik müzik yayını için Ankara Üniversitesi İLEF ile iş birliği yaptı.

İlk etapta pilot uygulama olarak Kızılay-Koru hattında hayata geçirilen klasik müzik yayınını aşama aşama tüm metro istasyonlarında uygulamayı düşündüklerini belirten EGO Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Yurtalp Erdoğdu, şu bilgileri verdi:

“Bizim öncelikli amacımız, vatandaşlarımızın güvenli, hızlı ve konforlu şekilde ulaşımlarını sağlamak. Tüm çalışmalarımızı bu bilinçle gece gündüz sürdürüyoruz. Bunun dışında, yolcularımızın istasyonlarda transferi sırasında günün yorgunluğuna ve stresine iyi gelebilecek birtakım çalışmalar yapmak istedik. Bunun için iyileştirici özelliği bilimsel olarak da kanıtlanmış olan müziği düşündük. Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi ile ortak bir çalışma sonucunda istasyonlarımızda müzik yayını uygulaması başlattık. Uygulamayı ilk etapta Kızılay-Koru hattımızda başlattık. Giderek de bu yaygınlaştırmak istiyoruz. Bu konuda vatandaşlarımızın sosyal medya kanalları ve Başkent 153 üzerinden ileteceği görüşleri de bizim için çok değerli.”

Klasik müzikle seyahat etmekten mutluluk duyduklarını dile getiren vatandaşlar da düşüncelerini şöyle dile getirdi:

Doğa Yolcu: “Uygulamayı güzel buldum. İnsanları yolculuk sırasında çok rahatlatan bir uygulama olduğunu düşünüyorum.”

Melike Uygun: “Çok beğendim. İş çıkışlarında insanlara rahatlatıcı bir atmosfer sergiliyor.”

Nisanur Şafak: “Ben yolculuk esnasında genelde kitap okuyorum ama klasik müzik daha da rahatlatıcı oldu. Böylece zaman daha çabuk geçiyor. Zaten metroda ya kitap okuyabiliyoruz ya da müzik dinliyoruz, o yüzden başarılı ve güzel bir uygulama olmuş.” (ANKA)

Ankara klasik müzik yolculuk

BAĞLANTILI HABERLER