'Casusluk' soruşturması: Savunma Sanayii Başkanlığı çalışanlarının da olduğu çok sayıda gözaltı kararı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Deniz Kuvvetleri'ne ait yeni geliştirilen kritik projelerin sızdırıldığının tespiti üzerine ocak ayında soruşturma başlatmıştı.

27.04.2021 12:09    Güncelleme: 27.04.2021 12:10

Ankara'da 'devletin gizli kalması gereken bilgilerini temini' ve 'askeri casusluk' suçlamalarıyla yürütülen soruşturma kapsamında, aralarında 2 Savunma Sanayii Başkanlığı çalışanın da olduğu 9 kişi hakkında gözaltı kararı verildi. 6'sı gözaltına alındı.

Başkentte, Deniz Kuvvetleri'ne ait yeni geliştirilen kritik projelerin sızdırıldığının tespiti üzerine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından ocak ayında soruşturma başlatıldı. 'Devletin gizli kalması gereken bilgileri temin' ve 'askeri casusluk' suçlarından yürütülen soruşturma kapsamında ocak ayında gözaltına alınan 2 emekli albay, 1 emekli astsubay ve 1 sivil, çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

DHA’nın haberine göre operasyonda bulunan dijital veriler Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü (TEM) ve İstihbarat Şube Müdürlüklerinde görevli uzman polislerden oluşan analiz ekiplerince incelendi. Elde edilen veriler ve mesaj trafikleri tek tek incelenerek, çok sayıda 'gizli' olduğu değerlendirilen mesajlaşmalar deşifre edildi.

KOMİSYON KURULDU

Mesaj trafiklerinden elde edilen askeri ve stratejik bilgilerin gizlilik derecesi tespit edilmek üzere TEM Şube Müdürlüğü, Deniz Kuvvetleri ve Milli Savunma Bakanlığı ile Başsavcılığın koordinesinde komisyon kuruldu. Komisyon, devletin gizli kalması gereken bilgilerinin yabancı menşeili şirketlere aktarıldığını teyit etti. Tutuklanan 4 kişinin ifadeleri ve komisyon raporları doğrultusunda operasyon genişletildi. Bu kapsamda, 2 Savunma Sanayii Başkanlığı çalışanı, 1 emekli albay, 1 muvazzaf albay, 1 muvazzaf yarbay, 1 muvazzaf binbaşı ve 3 özel sektör çalışanı hakkında gözaltı kararı verildi.

TEM ekiplerince gerçekleştirilen eş zamanlı operasyonda 9 kişiden 6'sı gözaltına alındı. 3 kişinin gözaltına alınmasına yönelik çalışmalar sürüyor.

ankara casusluk soruşturma deniz kuvvetleri milli savunma bakanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı

BAĞLANTILI HABERLER