Almanya, sonbaharda beklenen yeni Covid-19 dalgasına hazırlanıyor

Almanya'da bu ay sonu koronavirüse karşı önlemler kaldırılıyor ancak, Sağlık Bakanlığı, sonbahar ve kış aylarında bekledikleri yeni Covid-19 dalgasına karşı hazırlık içerisinde.

25.06.2022 21:04    Güncelleme: 25.06.2022 21:04

Almanya Sağlık Bakanı Karl Lauterbach, federal ve eyalet sağlık bakanlarının katıldığı iki günlük bir konferansın ardından yaptığı açıklamada, sonbahar ve kış aylarında yeni bir koronavirüs dalgasının beklenmesi gerektiğine vurgu yaparak yeni önlemler üzerinde duruyor. Alman yetkililerin sonbahar için somut koruyucu önlemleri görüşmek üzere Temmuz ayında yeniden bir araya gelmesi bekleniyor.

DW Türkçe'de yer alan habere göre, Almanya'da yapılan kamuoyu araştırmaları da önlemlerin artırılmasına çoğunluğun destek verdiğini gösteriyor. ARD-Deutschlandtrend anketine göre 65 yaş üstü kesimin yüzde 77'si, 18-34 yaş arası kesimin ise yüzde 48'i bu maske zorunluluğunun kapsamının genişletilmesine olumlu bakıyor.

Ülkede maske şu anda sadece toplu taşıma araçlarında zorunlu.

Vaka artışlarının beklendiği sonbaharda Almanya'da yeni bir aşılama kampanyasının da başlatılması bekleniyor. Mevcut araştırmalarda 60 yaş ve üzeri kişiler için dördüncü aşılamanın yüksek fayda sağladığına dair kanıtların arttığını söyleyen Sağlık Bakanı Lauterbach, aşı olmak isteyen herkese bu imkanın sağlanması gerektiğini kaydetti.

EMA, VALNEVA'NIN AŞISINA ONAY VERDİ

Avrupa İlaç Ajansı (EMA), Fransız-Avusturya şirketi Valneva'nın korona aşısını onayladı. Valneva, inaktif (ölü aşılar) denilen klasik grip aşılarına benzer bir teknoloji kullanıyor. Ev tipi buzdolaplarında da saklanabilen bu aşı 18 ila 50 yaştakilere uygulanabiliyor.

Valneva ile birlikte AB'de artık koronavirüse karşı onaylanan aşı sayısı altıya yükselmiş oldu.

'KORUNMAYA DEVAM EDİN'

Berlin Charité Hastanesi Viroloji Enstitüsü Direktörü Christian Drosten de insanları yazın da koronavirüs bulaşmasına karşı uyarıyor. Drosten, haftalık haber dergisi Spiegel'e verdiği demeçte, "Uzun Covid riski nedeniyle de hastalanmaktan mümkün olduğunca kaçınmaya devam etmelisiniz" ifadelerini kullandı.

Almanya'da Omikron'un alt varyantı olan BA.5 şu anda baskın durumda. Robert Koch Enstitüsü'nün (RKI) Covid-19 ile ilgili haftalık raporuna göre, rastgele bir örneklemdeki oran yüzde 50 seviyesinde. 

Almanya covid-19 önlemleri onbahar

BAĞLANTILI HABERLER