Almanya'da kısıtlamalar 11 Ocak'a kadar uzatıldı

Merkel, salgınla mücadelede hedefledikleri vaka rakamlarından uzakta olduklarını belirterek virüse bağlı ölüm sayılarının hala yüksek olduğunu belirtti.

03.12.2020 08:45    Güncelleme: 03.12.2020 12:12

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Coronavirus (Covid-19) kısıtlamalarının 11 Ocak'a kadar uzatıldığını açıkladı.

Merkel, eyalet başbakanlarıyla video konferans yöntemiyle gerçekleştirdiği toplantı sonrası yaptığı açıklamada, “Eyalet yönetimleriyle Covid-19 kısıtlamalarını 11 Ocak'a kadar uzatma kararı aldık. Prensip olarak şu ana kadar kısıtlamalarda ne geçerliyse bunlar devam edecek” dedi.

GEREKÇE: VAKA SAYISININ HALA YÜKSEK OLMASI

Merkel salgınla mücadelede hedefledikleri vaka rakamlarından uzakta olduklarını belirterek virüse bağlı yüksek ölüm sayılarına dikkati çekti.

11 OCAK’A KADAR GEÇERLİ OLACAK KISITLAMALAR

Almanya'da 11 Ocak'a kadar geçerli olacak kısıtlamalar ise şöyle:

-Sinema, opera ve konser salonları kapalı olacak, spor salonları, yüzme havuzları, eğlence alanları, masaj ve kozmetik salonları hizmet vermeyecek.

-Restoran, bar ve birahaneler kapalı kalacak ancak restoranlar paket servisi yapılabilecek.

-Üniversiteler uzaktan eğitim verecek, okullar ve kreşler açık kalacak ancak yüksek sayıda Covid-19 vakası olan bölgelerde, yerel yetkililer ek tedbirler alabilecek.

-En fazla iki hanenin bir araya gelmesine izin verilecek ancak toplanan kişilerin sayısı 5’i geçmeyecek. 14 yaş altı çocuklar, sınırlandırma kapsamına girmeyecek.

-Mağazalar, 10 metrekareye 1 kişi alacak şekilde müşteri kabul edebilecek. 800 metrekareden büyük mağazalarda ise 20 metrekareye bir müşteri alınacak.

ALMANYA’DA SON DURUM

Almanya’da pandemi sürecini takip etmekle resmi olarak görevli Robert Koch Enstitüsü verilerine göre ülkede 2 Aralık’ta 22 bin 46 yeni vaka tespit edildi, 479 kişi de hayatını kaybetti. Ülkedeki toplam can kaybı sayısı ise 17 bin 602’ye yükselirken, toplam vaka sayısı ise 1 milyon 106 bin 789'a ulaştı.


BAĞLANTILI HABERLER